Emek Platformu’ndan eylem kararı

Türk-İş’in çağrısı üzerine toplanan Emek Platformu’nun Başkanlar Kurulu bildirisinde, ”Emek Platformu Başkanlar Kurulu, hükümetin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile ilgili örgütlerimizin görüş ve önerilerini dikkate almadığı, çalışanların koşulları ve ülke gerçekleriyle örtüşmediği sonucuna varmıştır” denildi.


Bildiride, 14 Mart Cuma günü 10.00-12.00 saatleri arasında ”uyarı amaçlı çalışmama hakkı”nın kullanılacağı belirtildi.


Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun açıkladığı bildiride, Emek Platformu Başkanlar Kurulunun, platformu oluşturan tüm kuruluşların katılımıyla toplandığı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’na ilişkin değerlendirmeler yapıldığı ve tasarıya karşı geliştirilecek tavrın belirlendiği kaydedildi.


Başkanlar Kurulunun, ”tasarının; çalışanlar, emekliler, dul ve yetimleri için ağır hak kayıplarına neden olduğu tespitini yaptığı, emeklilik ve sağlık alanında köklü değişiklikler yapan ve kazanılmış hakları geriye götüren tasarıyı sosyal devlet ilkesine aykırı olarak değerlendirdiği” belirtilerek, “Emek Platformu Başkanlar Kurulu, hükümetin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile ilgili örgütlerimizin görüş ve önerilerini dikkate almadığı, çalışanların koşulları ve ülke gerçekleriyle örtüşmediği sonucuna varmıştır. Emek Platformu Başkanlar Kurulu, bu tasarının yasalaşmaması kararına vararak, tasarıya karşı ortak eylem kararı almıştır” denildi.


Bir gazetecinin, ”Bu, hükümete mesajlarınızın iletilmesi için yeterli mi sizce. Daha sonra temaslarınız olacak mı?” sorusuna Kumlu, ”Elbette… Biz her zaman görüşmeden yanayız. Yeterli diye düşünüyoruz, inşallah yeterli olur. Olmazsa daha etkin eylem kararlarını almaya hazırız, platform temsilcileri olarak” karşılığını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.