Emre Aracı’dan “Londra’da Türk İzleri”

EUROVİZYON – Hayatını İngiltere’de sürdüren, müzik araştırmaları ile tanınan Emre Aracı, bu defa “harika” diye nitelenebilecek bir esere imza attı: Londra’da Türk İzleri

Ünlü müzik araştırmacısı Emre Aracı’nın, Türk-İngiliz ilişkilerine ışık tutan, iki ülke insanının tarihi izlerini süren çalışması “Londra’da Türk İzleri” adıyla yayınlandı.

Oğlak Yayınları tarafından yayınlanan kitap, içeriği ve işlediği konularla alanında bir ilk olma özelliği taşıyor.

Toplam 320 sayfalık eser mat kuşe kağıt baskısı ile de kütüphanelerin baş köşesini hak eden kitap olmaya aday.

KRALİÇE I. ELİZABETH’İN İSTANBUL’A HEDİYESİNDEN…

Oğlak Yayınları, Aracı’nın kitabını okurlara takdim ederken içeriğiinden çarpıcı örneklerle sunuyor…

İşte, ‘Londra’da Türk İzleri’nin özetinin de özeti!

“1987 yılından beri Birleşik Krallık’ta yaşayan besteci ve müzik tarihçisi Dr. Emre Aracı, Manş Denizi kıyısında oturduğu tarihî Grand Otel’in kapısından çıkıp gezdiği Londra sokaklarında görüp duyduklarını düzenli olarak kaleme aldığı deneme yazılarında anlattı. Kitap sayfalarında, arşivlerde, sararmış gazetelerde, sokak adlarında, resim galerilerinde, müzelerde, eski haritalarda, unutulmuş konserlerde, yitik bestelerde, besteci ve yazar hayatlarında hep geldiği topraklar ile bulunduğu toprakların kesiştiği noktaları aradı.

Londra’nın seslerini dinlerken belki de kendi iç sesini yakaladığını hissetti ve o sesleri bu kitapta bir araya getirdi. 1599 yılında Kraliçe I. Elizabeth tarafından Londra’dan İstanbul’a hediye olarak yollanan saatli mekanik orgun hikâyesiyle açılan kitapta pek çok konu arasında Aracı, Londra’nın 17. yüzyılda popüler olan Türk kahvehanelerinin izini sürüyor, Şark mektuplarıyla ünlenen Lady Mary Montagu’nün Londra’sında dolaşıyor, St. James’s semtindeki Türk centilmen kulübü Divan Club’ın kapılarını aralıyor, şehrin yitik Türk hamamlarını keşfediyor, III. Selim’in Londra’ya tayin ettiği ilk daimi büyükelçi olan Yusuf Agâh Efendi’nin temaslarını gözlemliyor, Sultan Abdülaziz ve maiyetinin 1867 yazında Buckingham Sarayı’nda ağırlandığı ünlü ziyaretinin günümüze ulaşan etkilerini araştırıyor, Namık Kemal, Abdülhak Hamid ve Yahya Kemal gibi nice Türk edebiyatçısının Londra günlük ve mektuplarından pasajları şehrin park ve bahçelerini dolaşırken okuyor ve Waterloo Köprüsü’nden Westminster’a doğru bakarken İstanbul’un sisini gören Virginia Woolf’u da bu kişisel yolculuğunda unutmuyor.

Yayın evi tarafından yüzde 30 indirimle satışa sunulan kitabı bu linkten temin etmek mümkün olacak:

https://oglak.com/kitap/3601/Oglak-Edebiyat/Londra%E2%80%99da-Turk-Izleri/

2617920cookie-checkEmre Aracı’dan “Londra’da Türk İzleri”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.