“En azından gazeteci kurtarılabilirdi”

Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasına dair şok tespit: En azından gazeteci kurtarılabilirdi!

Çalışmalarını tamamlayarak rapor yazımı aşamasına gelen TBMM Helikopter Kazasını Araştırma Komisyonu’nda ön kanaat olarak “kaza noktası sayılabilecek bir yerin 800 metrelik bir alan işaret edilerek belirlendiği, buna rağmen enkaza ulaşılmasında gecikme yaşandığı” görüşünün oluştuğu öğrenildi.

CHP’li komisyon üyesi Tacidar Seyhan, bu tespite raporda yer verilmesini AK Partililer de dahil olmak üzere tüm komisyon üyelerinin desteklediğini belirterek, “Her iki GSM şirketinin kaza akşamı gönderdikleri haritalara göre helikopter şans eseri o bölgede her ikisinin de çektiği bir alana düşmüş. 15 kilometrekarelik bir yay içinde sadece helikopterin enkazının da bulunduğu 800 metrelik bir alanda telefonlar çekiyor. O haritalar ya doğru okunamadı ya da bir koordinasyon ve yönetim zafiyeti yaşandı. Yazık. Bu bir skandaldır. Eğer o haritalar doğru okunabilseydi, en azından muhabir arkadaşımız İsmail Güneş belki kurtarılabilirdi” dedi.

Seyhan, skandal olarak nitelendirdiği bu durumla ilgili raporda herhangi bir suç duyurusuna yer verilip verilmeyeceği sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Komisyonda bu yönde yani kazanın nokta sayılabilecek şekilde yerinin önceden belirlebildiği buna rağmen bulunmasında gecikme yaşandığı ön kanaati oluştu. Ancak henüz raporumuzun sonuç bölümünü metin haline dökmüş değiliz. Suç duyurusuyla ilgili konu kendi aramızda yapacağımız değerlendirme sonucu netleşir. Ancak benim kanaatim, kurtarma çalışmalarını yürütenler ya GSM şirketlerinin gönderdikleri haritaları okuyamamışlar ya da yönetim zafiyeti sergilemişler. Burada temel sorumluluk kurtarma faaliyetlerinin başında olan ve koordine eden Kahramanmaraş Valiliği’ndedir.”

Muhsin Yazıcıoğlu’nu, Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit İlçesi’nden Yozgat’ın Yerköy İlçesi’ne götüren helikopter geçtiğimiz yıl 25 Mart’ta düşmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.