En düşük aşı oranı Şanlıurfa’da…

Aşılamada en düşük orana sahip Şanlıurfa’da vaka sayıları günden güne artıyor. 50 yataklı yeni yoğun bakım servisi açılan kentte yapılan tüm çağrılara rağmen hala aşı programına katılan kişi sayısı beklenenin çok altında. Bu durumun en önemli sebebinin kulaktan kulağa yayılan asılsız haberler olduğu belirtiliyor. Yetkililer, vatandaşları bilimsellikten uzak söylemlere inanmamaları konusunda uyardı.

Şanlıurfa’da Covid-19 vakaları her geçen gün artıyor. Buna rağmen Şanlıurfa yüzde 47,8 ile Türkiye’nin en düşük aşılama oranına sahip il durumunda.

Mobil ekipler kentin farklı noktalarında gün boyu aşılama yapıyor. Yetkililer, “aşınızı olun” çağrılarını her gün yineliyor. Ancak tüm çabalara rağmen Şanlıurfa’da aşılama oranı, hala istenilen seviyede değil. Vaka sayılarının artması nedeniyle önlemler artırıldı. Kentte, 50 yataklı yeni bir yoğun bakım servisi açıldı.

Uzmanlar, aşı olmaktan kaçınan vatandaşları, asılsız haberlere inanmamaları konusunda uyardı.

Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Başkanı Doktor Faruk Günak, “Bilime dayanmayan kanıta dayanmayan algılarla ya da fısıltı gazetesiyle kulaktan dolma bilgilerle hareket ediliyor. İşte aşı yaptım öldüm, aşı yaptım şu hastalığa yakalandım. Bunların tamamı doğru değil” dedi. NTV Haber

2542180cookie-checkEn düşük aşı oranı Şanlıurfa’da…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.