“En İyi Helâl Tatil Ülkesi” araştırmasında Türkiye 3.

Fas, Ürdun, Katar ve Tunus da sırasıyla ilk ona giren ülkeler. Bu ülkeler arasında Müslüman olmayan tek ülke Singapur.

Araştırma, ülkelerin müslüman tatilcilerin ihtiyaçlarına karşılık verme derecelerine göre değerlendirme yapıyor. Sözgelimi, helal lokantaların ulaşılabilir olması, lokantalarda kullanılan etin islami standartlara uygun kesilmesi, havaalanları, alışveriş merkezleri ve otellerde ibadet edilecek olan mekânların ihtiyacı karşılayabilmesi.

Müslüman Seyahat Acentası Crescentrate Yöneticilerinden Fazal Bahardeen, bir çok tatil istikametinin hizmetlerinde artık “inanç bazlı” standartları benimsemeye başladığını ve Müslüman turistlerin ihtiyaçlarına önem verdiğini açıkladı. Nüfusun büyük çoğunluğu müslüman olan Malezya’da Turizm Büroları bu alanda hizmet veren işyerlerine, Müslüman tatilcilere nasıl hizmet verecekleri konusunda eğitim veriyorlar, bir çok otel ve lokanta “helal sertifikası” almak için uğraşmakta, sertifika sahibi işyerlerinin sayısı hızla artmakta diye acıkladı.

Küçük bir ada ülkesi olan ve sıralamada 6. olan Singapur, özellikle temizliği, yerel yiyeceklerinin çeşitliliği, yeterince doğal güzelliği olmasa da insan elinden çıkmış mekânlarının cazibesiyle bir çok müslüman ülkeyi geride bırakmış durumda.

Sıralamada 40 da yer alan Japonya geçen yıl en aktif olan ülke olarak dikkatleri çekmiş.Bir önceki araştırmada 50. olan Japonya konuya sarfettiği gayretle basamakları 10’ar atlamış. Müslüman turist pazarında hiç şans görmeyen ve bu standartlara hiç yoğunlaşmayan Italya, Belçika, İrlanda ve Meksika listenin en sonunda yer almakta.

________________

[email protected]

1560390cookie-check“En İyi Helâl Tatil Ülkesi” araştırmasında Türkiye 3.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.