Endonezya’nın ilk kadın gazetecisi öldü

GÜLSEREN TOZKOPARAN JORDAN / AÇIK GAZETE ENDONEZYA – Endonezya’nın ilk ve öncü kadın gazetecisi Siti Latifah Herawati Diah 99 yaşında, 29 Eylul’de kaldırıldığı Cakarta Medistra hastanesinde hayatını kaybetti. Ölüm sebebinin yaşlılığa bağlı emboli olduğu bildirildi.

Herawati Diah Columbia Universitesi’nde Sosyoloji öğreniminin ardından California Stanford Üniverstitesi’nde Gazetecilik kursunu tamamlayıp 1942 yılında yurduna geri dönmüştü.

Diah,Üniversite eğitimi almış ilk kadın gazeteci olarak Endonezya’da basınında birçok ilke imza attı.

Bunlardan birincisi İngilizce yayımlanmasına öncülük ettiği Indonesian Observer gazetesi oldu.. Aynı zamanda Indonesia Raya günlük gazetesi ile 1961 yılında ilk kez basılan Pedoman gazetelerinin kurulmasına da öncülük etmişti. 1945 de yayımına başlayan Endonezya’nın en önemli Gazetelerinden olan Merdeka’nın ( Bağımsızlık) kurucularındandı ve uzun süre muhabiri olarak çalıştı.

1968’den sonra eşinin büyükelçi olarak atanması üzerine gazetecilik kariyerine ara verdi.

İngilizce ve Hollandaca bilen Diah aynı zamanda Kadın Hakları çalışmaları ve özellikle 1998 isyanında birçok Çin asıllı Endonezyalı kadının tecavüze uğramasını Başkan Habibi’ye kabul ettirmesiyle gündeme geldi. Buna bağlı olarak Debra Yatim ile Endonezya Kadın Hakları Hareketini başlattı.

Diah Uluslararası Basın Birliği ve Ulusal Kadına Karşı Şiddet Komisyonu üyesiydi, hayatını ve anılarını anlattığı bir de kitabı bulunuyor.

______________

gjtozkoparan@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.