Erdoğan’a ‘özel’ model

‘Partili cumhurbaşkanı’ diye ifade edilen modelin detaylarında olağanüstü yetkileri olan bir lider gizleniyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Partili Cumhurbaşkanı” dediği sistemden “Erdoğan’a özgü başkanlık modeli” arayışı çıktı. AKP’de Erdoğan’ın kafasındaki sistemin detayları belli olmaya başladı. Buna göre halk tarafından seçilecek başkan sistemde tek patron konumunda olacak. Partinin de liderliğini elinde tutacak olan başkan, başbakanı da atayacak ve parlamentoyu da feshedebilecek.

Başbakan Erdoğan’ın, “Partili cumhurbaşkanı” olarak ifade ettiği sistemle, kurmaylarının bir süredir yürüttüğü bir çalışma sonucu kendisine verilen bilgilerin bir ifadesi olduğu ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre AKP’li hukukçu kurmaylar, yeni anayasa yazım çalışmalarının başlamasından bu yana ABD’deki başkanlık ve Fransa’daki yarı başkanlık sistemlerinden esinlenen bir model üzerinde çalışma yürüttü. AKP yöneticileri, parti içinde “Erdoğan’a özgü sistem” olarak da adlandırılan modeli şöyle anlattılar:

Tek adam: Fransa’daki yarı başkanlık sisteminde başkan iç politikada da yetkilere sahip, ama asıl olarak dış politikada yetkili. Amerika’da ise hem iç hem dışta yetkili. Bizde de halkın seçeceği başkan, hem içeride hem dışarıda sistemin en ve tek yetkilisi konumunda olacak. Bu, 2014 seçimleriyle başlayacak. Başkan, gücünün kaynağını ve yetkisini halktan alacak. Halktan aldığı bu güç ve yetkiyle tek karar verici konumunda olacak. Şu anda aslında anayasaya göre cumhurbaşkanı ‘yürütmenin başı’ konumundadır. Ama güçlü bir başbakan olduğu için bu iki başlılığa neden oluyor. Yeni modelle yürütmenin başı olarak sadece başkan kalacaktır.

Partinin de lideri: Tüm başkanlık ya da yarı başkanlık sistemlerinde başkanların bir partiye aidiyeti ve ilişkileri de vardır. ABD’de Başkan Obama, parti başkanı değil, ama parti üzerinde ağırlığı var. Bizim önerdiğimiz modelde ise ayrı bir parti başkanı yok. Başkan aynı zamanda partinin de lideri. Ancak yasama organının bağımsız olabilmesi için milletvekillerinin adaylıkların farklı bir mekanizma kurmalıyız. Yani parti başkanı olsa da milletvekillerini başkan belirlememeli. Milletvekilleri, bizdeki önseçim benzeri bir mekanizmayla halkın istediği isimler arasından çıkmalı. Ama partinin bunun dışındaki bütün yönetim işlerini başkan elinde tutabilir. Aslında şu anda bizim anayasamızda, ‘Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle bağı kesilir’ deniliyor. Ancak uygulamada bu böyle değil. Sayısal olarak en güçlü parti cumhurbaşkanını seçiyor. O cumhurbaşkanının ‘tarafsız’ olması mümkün mü? Olmadığını hepimiz biliyoruz. (ERDEM GÜL / Cumhuriyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.