Erdoğan açılışını yapacağı projenin inşaatı bitmeyince videosunu izletti!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Hülya Koçyiğit’in damadına peşkeş çekilen Antalya’daki Konyaaltı sahilinin inşaatı beklenen tarihte bitirilemeyince Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış yapmak yerine projenin videosunu izletti…
 
Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı, geçtiğimiz Mart ayında yapılan ihale ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik övgü dolu sözleriyle gündeme gelen ünlü oyuncu Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın sahibi olduğu Alkoçlar’ın ortağı olduğu şirkete verildi. AKP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, iki hafta önce projenin açılışının 16 Haziran günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacağını duyurmuştu. Ancak Erdoğan’ın Antalya ziyareti kapsamında yapılması beklenen açılış töreni ve festival hava koşulları gerekçe gösterilerek iptal edildi. Antalyalılara göre ise iptalin arkasında yalnızca hava koşulları değil, projenin henüz tamamlanmamış olan inşaat çalışmaları var. Projenin ana mekânlarının yer aldığı Varyant ile Arapsuyu arasındaki kısımda inşaat çalışmaları sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya’daki mitinginde açılışını yapamadığı projenin videosunu izletti. 
 
AKP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI CUMHURBAŞKANI AÇACAK DİYE DUYURDU
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 3 Haziran’da yaptığı açıklamada, Konyaaltı Projesi’nin açılışının 16 Haziran tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacağını dile getirmişti. Ancak ilan edilen tarihte Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya’da olmasına rağmen açılış töreni iptal edilirken gözler bir kez daha Konyaaltı sahiline çevrildi.
PROJENİN İLK ETABI NİSAN SONUNDA AÇILDI
Sahil Antalya Yaşam Parkı adıyla işletilecek olan toplam 6,5 kilometre uzunluğu olan 1 milyon metrekarelik sahilde 40 iş yeri ile 30’dan fazla plaj işletmesi yer alıyor. Geçtiğimiz Mart ayında ihalesi yapılan sahil, ünlü sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar ile TURSETALYA firmasının oluşturduğu ortak girişim gurubuna verilmişti. İhaleyi alan grup, 8,5 milyon lira karşılığında 8 yıl boyunca sahili işletecek. Sahilin batı kısmında yer alan proje alanının ilk etabı geçtiğimiz Nisan ayı sonunda hizmete açılmıştı.
DAMADIN MÜŞTERİLERİNİ ÜCRETSİZ OLARAK BELEDİYE TAŞIYACAK
Antalya Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında günde on binlerce kişinin ziyaret ettiği dünyaca ünlü sahili işletecek firmaya ulaşım desteği de sağlayacak. Belediye Başkanı Türel, “Antalyalılara Varyant’ın başından Konyaaltı’nın sonuna kadar toplu ulaşım artık ücretsiz olacak. Oraya özel hat koyuyoruz. Halkı Konyaaltı Sahili’nde ücretsiz taşıyacağız” açıklamasında bulundu.
ERDOĞAN’A AÇTIRILMAK İSTENEN PROJENİN İNŞAATI HALEN SÜRÜYOR
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in 16 Haziran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağını duyurduğu projenin açılışı Erdoğan Antalya’ya gelmesine rağmen iptal edilirken, ünlü şarkıcı Murat Boz’un konser vermesi için kurulan sahne de söküldü. İşletmeci firma, konser ve açılış etkinliklerinin hava koşulları gerekçesiyle ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Ancak Antalyalılara göre ertelenen konser ve açılış töreninin arkasında yatan neden yalnızca hava koşulları değil. Konyaaltı Projesinin ana mekânlarının yer aldığı Varyant ile Arapsuyu arasındaki kısımda inşaat çalışmaları halen sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tartışmalı projeyi açtırmak için hazırlanan festival ve konser etkinliğinin iptal edilmesinde devam eden inşaat çalışmasının etkisinin olup olmadığı merak konusu oldu.
ERDOĞAN MİTİNGDE AÇAMADIĞI PROJENİN VİDEOSUNU İZLETTİ
16 Haziran’da Antalya’da düzenlenen AKP’nin seçim mitingindeki konuşmasında Konyaaltı Projesi’ne de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yapamadığı projenin videosunu izletti. Erdoğan, “CHP’liler ne dedi? ‘Sahilime dokunma.’ İnsan zincirleri oluşturdular, istemezük, yaptırmayız. Sokağa döküldüler değil mi? Ya bunlar hayatları boyunca bir şey istemediler ki zaten. Her zaman engellediler. Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce neyse buradaki çırakları da aynı. Neyse Konyaaltı Projesi geldi. Şuraya bakalım” diye konuştu.  
ESNAFIN MAĞDURİYETİNİ DİLE GETİREN CHP’Lİ BUDAK’A TEPKİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın Konyaaltı Projesi’nin inşaat çalışmaları sırasında bölge esnafının yaşadığı mağduriyeti dile getirdiği konuşmanın görüntülerini izleten Erdoğan, “CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı bak ne diyor: En büyük kötülük” ifadelerini kullanırken projenin videosunu izleyen taraftarlarına da “Nasıl, güzel mi?” diye sordu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BUDAK NE SÖYLEMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirilerine hedef olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, 24 Mart’ta Konyaaltı esnafının projenin inşaat çalışmaları sırasında yaşadığı mağduriyeti dile getirerek şunları söylemişti: “Bu tamamen plansızlık. Kafası çalışan bir belediye başkanı bunu buy hale getirmezdi. Burada bir sorun var. Ne bilimden faydalanılıyor ne de buradaki esnafla bir diyalog var. Şurada 1,5 metre dükkânın önüne paravanı getirmişler. Dükkânı kapat git deniliyor. Ama burada ciddi kiralar ödeniyor. Bu insanlar şu anda çok mağdur. Sadece esnaf değil, burada oturan insanlar da öyle. Biz buraya gelebilmek için aşağı yukarı 2 kilometre yürüdük. Sahile geçelim dedik ama tamamen paravanla kapatılmış. Halkla denizin arasına Çin Seddi’ni koymuşlar. ‘Ben yaptım oldu’, olmaz.
 
‘ESNAF CEZA KESİLMESİNDEN KORKUYOR’
Buradaki esnaf arkadaşlarla konuştum, doğal olarak çekiniyorlar. Çünkü OHAL var. Acaba gelirler de bana burada 40-50 bin lira ceza keserler mi korkusu da var. Bu korkuyla bu kentte, bu ülkede yaşanmaz. Burada en doğal haklarının, ekmeklerinin peşinde koşturmaya çalışıyor insanlar. Ama bu insanlık dışı bir şey. Oteli var, marketi var, restoran’ı var. Tamamen felç durumda. Tamam bu işi yapın, güzel. Başında biz projeye destek verdik. Ama bu şekilde de yapılmaz. Şimdi Haziran’da açılacak deniliyor, bir tek çalışan araç yok. İşte sezon açılıyor 1 Nisan’da. Turizm Bakanı açıklamalar yapıyor; ‘bu sene şu kadar sayıya ulaşacağız, gelirlerimizi artıracağız’ diyor. Bu halde mi yapacaksınız? Rezillik.
 
2201380cookie-checkErdoğan açılışını yapacağı projenin inşaatı bitmeyince videosunu izletti!
Önceki haberGerçek hayata hazır mıyız?
Sonraki haberSalda Gölü olmadı, Saklıgöl’de yapalım!
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.