Erdoğan: Yerleşim yerlerindeki yangınların sorumluluğu büyükşehir belediyelerine aittir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber kanalında Türkiye’de devam eden orman yangınlarına ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan, “Yerleşim yerlerindeki yangınların sorumluluğu büyükşehir belediyelerine aittir” dedi.

Erdoğan, devlet olarak kendi görevlerinin “birinci derecede tarım, orman, hayvancılık, yani bütün bu ormanların bakımı, ıslahı ve yangınlar olduğu zaman bu yangınların söndürülmesi” olduğunu belirtti.

Yanan orman alanları turizme açılacak mı?

Erdoğan, A Haber/ATV ortak yayınında yanan orman alanlarının turizme açılacağı yönündeki iddialara da yanıt verdi.

Programda Erdoğan’a, muhalefetin 17 Temmuz’da Meclis’ten geçen ‘Turizmi Teşvik Kanunu’ ile yanan orman arazilerinin turizme açılmasıyla ilgili yetkiyi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verip vermediği yönünde bir soru soruldu.

Erdoğan ise bu soruyu “Kültür ve Turizm Bakanımıza böyle bir yetki vermedim. Ne başbakanlık döneminde böyle bir yetki verdim ne de Cumhurbaşkanlığım döneminde şimdiki Kültür Bakanıma verdim” diyerek cevapladı.

Orman yangınlarının başladığı kanunun yürürlüğe dikkat çeken muhalefet, yanan orman arazilerinin turizme açılabileceğini savunuyor.

Kanunda hangi ifadeler yer alıyor?

28 Temmuz Çarşamba günü Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan “Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu”nun 16. maddesinde, ormanlık alanlar üzerinde bulunan konaklama amaçlı tesislerin yerlerini tahsis etmek için yetkiyi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na veriyor.

Söz konusu madde kapsamında bu yerlerin Bakanlığa tahsisi ile Bakanlık tarafından yatırımcılara tahsis edilmesinde 6831 sayılı Kanunun 8 inci maddesi hükümlerinin uygulanacağı söyleniyor.

İlgili kanunun 23’üncü maddesinde ise şu ifadeler yer alıyor:

“Bu Kanun kapsamında orman alanları ile Hazinenin özel mülkiyetinde veya Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazlarda, turizm tesisi yapılması amacıyla kiralama yapılamaz, irtifak hakkı tesis edilemez ve kullanma izni verilemez. Bu yerlerin turizm amaçlı yatırımlara tahsisi 2634 sayılı Kanun hükümlerine göre münhasıran Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülür.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.