Erdoğan’ın “zaferle çıkacağız” sözüne dolar inanmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada, “Kurdaki rekabet gücü yatırım, üretim ve istihdamda artışa yol açar” dedi.

Erdoğan’ın sözlerinin ardından dolar/TL kuru günlük yüzde 1 yükselişle 11,47’nin üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı.

Euro/TL kuru 12,92’yi; sterlin/TL kuru ise 15,38’i görerek yeni tarihi rekorlar kırdı.

Erdoğan konuşmasında ayrıca, “Yüksek faiz-düşük kur kısır döngüsü yerine yatırım, üretim, istihdam, ihracat odaklı ekonomi politikamızla ülkemiz için en doğru olanı yapmakta kararlıyız” dedi:

“Kurdaki yükselişe bağlı fiyat artışı yatırım, üretim ve istihdamı doğrudan etkilemez. Kurdaki rekabet gücü yatırım, üretim ve istihdamda artışa yol açar. Ülkemizi bunca tuzaktan, badireden nasıl çıkardıysak Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu ekonomik Kurtuluş Savaşı’ndan da zaferle çıkartacağız.”

Erdoğan ayrıca asgari ücretle ilgili olarak da, “Çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruma politikamızı asgari ücrette de sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Faiz indirimini memnuniyetle karşıladı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçtiğimiz hafta Para Politikası Kurulu’nda (PPK) politika faizini 100 baz puan daha indirerek yüzde 16’dan yüzde 15’e düşürmüştü.

Kararın ardından Dolar/TL kuru hafta boyu yükselişini sürdürdü.

Politika faizinin düşük tutulmasını memnuniyetle karşıladığını söyleyen Erdoğan, “Kurun piyasadaki hareketlerini takipte özellikle kararlıyız. Kurdaki yükselişi bahane ederek hiçbir mantıklı izahı olmayan fahiş fiyat artışı yapanlara göz açtırmayacağız, hepsinin tepesine bineceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun bir süredir enflasyon ile mücadelede düşük faiz politikasının güdülmesi gerektiğini savunuyor.

17 Kasım’da gerçekleştirdiği partisinin Meclis grup toplantısında da aynı konuya değinen Erdoğan, “Biz faize milletimizi kesinlikle ezdirmeyiz” görüşünü savunmuştu.

‘Türkiye ilk defa kendi ihtiyaçlarına uygun ekonomi politikası izleme fırsatı elde etti’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam saatlerinde de sosyal medya hesabından bir dizi paylaşım yaparak “Türkiye belki de tarihinde ilk defa kendi ihtiyaçlarına ve gerçeklerine uygun bir ekonomi politikası izleme fırsatı elde etmiştir.” ifadelerini kullandı. “İnşallah önümüzdeki aylardan itibaren günlük hayata olumlu yansımalarını göreceğiz” dedi:

“Ülkemizde önceliğimiz olan istihdamı artırmanın yolunun yatırımdan, üretimden, ihracattan, büyümeden geçtiği konusunda kimsenin şüphesi olmasın. Biz ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı, nasıl yaptığımızı, hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz. İnşallah önümüzdeki aylardan itibaren politikalarımızın günlük hayattaki olumlu yansımalarını görmeye başlayacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.