Eski çalışanı: Face çocuklara zarar ve demokrasiye zayıf

Eski Facebook çalışanı France Haugen, ABD Senatosu Ticaret Alt Komisyonu’nda senatörlerin sorularını yanıtlarken Facebook’un çocuklara zarar verdiğini, ayrımları keskinleştirdiğini ve demokrasiyi zayıflattığını söyledi.

37 yaşındaki Facebook’un eski ürün geliştirme müdürü, şirket içindeki sorunları ifşa ettikten sonra Facebook’a önemli eleştiriler yöneltiyor.

Facebook ise Haugen’in bilgisi olmadığı alanlarda açıklamalar yaptığını belirtiyor.

Son dönemde Facebook’a yönelik eleştiriler ve daha fazla düzenlemeye tabi tutulması gerektiğine yönelik çağrılar artıyor.

Dünyanın en popüler sosyal medya sitesi olan Facebook’un 2,7 milyar aylık aktif kullanıcısı sayısı var.

Bu kişilerin yanı sıra yüz milyonlarca kişi de Instagram ve WhatsApp gibi Facebook’a ait diğer platformları kullanıyor.

Fakat şirket yıllardır kullanıcılarının mahremiyetini korumamak veya dezenformasyonu engellememek gibi suçlamalarla karşı karşıya kalıyor.

Salı günkü oturumda hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat senatörler şirketin değişmesi gerektiğine dair fikir birliğindeydi. İki partiden siyasetçilerin bu tür önemli konularda fikir birliğinde olması nadir görülen bir durum.

Oturumdan sonra bir açıklama yayınlayan Facebook yönetimi, Haugen’in söylediklerine katılmadıklarını söyledi ancak “internet için bazı standart kurallar oluşturmanın vakti geldi” dedi.

Açıklamada “İnternetin kuralları en son 25 yıl önce güncellenmişti. Yasa yapıcıların alması gereken toplumsal kararlar konusunda şirketlerin bir şeyler yapmasını beklemektense, Kongre harekete geçmeli” ifadeleri yer aldı.

Pazar akşamı CBS kanalına konuşan Haugen, son haftalarda Wall Street Journal ile belgeleri paylaşan kişinin kendisi olduğunu açıklamıştı.

Bu belgelerden yola çıkan Wall Street Journal, şirketin bir iç araştırma sonucunda Instagram’ın kızların akıl sağlığına zarar verebileceğini gördüğünü fakat buna dair bir şey yapmadığını haberleştirmişti.

Kongre’ye bu konu hakkında da ifade veren Haugen, “Şirket yönetimi Facebook ve Instagram’ı daha güvenli bir hâle getirmenin yolunu biliyor fakat astronomik kârlara insanlardan daha fazla değer verdiği için bu adımları atmıyor” dedi.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in şirketteki geniş yetkisini eleştirirken ise “Kendisi dışında kimse ondan hesap soramıyor” ifadelerini kullandı.

İfade sürerken Twitter hesabından açıklamalar yapan Facebook İletişim Direktörü Andy Stone ise, Haugen’in çocuk güvenliği ve Instagram gibi bilgisi olmadığı alanlarda sorulara maruz kaldığını söyledi.

İki partiden siyasetçiler de Facebook’u eleştirdi.

Demokrat Senatör Richard Blumenthal “Facebook’un günümüzde insanların öz sayıgısı ve değerine verdiği zararın etkileri bir neslin peşini bırakmayacak” dedi ve ekledi:

Tütün şirketlerinin sigaranın zararlarına dair bilgileri gizlemesini hatırlatan Blumenthal “Büyük teknoloji şirketleri, büyük tütün şirketlerinin yaşadığı gibi gerçeklerle yüzleşmenin kaçınılmaz olduğu ana geldi.”

Cumhuriyetçi Senatör Dan Sullivan ise Facebook’un çocuklara etkisi konusunda dünyanın “Neden bugüne kadar harekete geçmemişiz ki?” diye soracağını söyledi. BBC TÜRKÇE

2554760cookie-checkEski çalışanı: Face çocuklara zarar ve demokrasiye zayıf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.