Evde Covid-19 tedavisi için ilacı sonbahara

Başbakan Boris Johnson, Covid-19’u durdurmaya yönelik yeni antiviral ilaçlar için araştırmalara başlandığını açıkladı.

Kapsül veya hap olarak verilmesi planlanan ilaçların sonbahar aylarına kadar hazır olabileceği ve evde tedavi imkanı sağlayabileceği ifade edildi. İlaçların, testi pozitif çıkan veya böyle biriyle temasta bulunanlara, Covid-19 aşısı yaptıramayanlara ve henüz ikinci doz aşısını olmayanlara verilebileceği belirtiliyor.

Yaptığı basın toplantısında hükümetin kısıtlamaları kaldırmak için belirlediği yol haritasında bir değişiklik olmadığını söyleyen Boris Johnson, koronavirüste üçüncü dalga ihtimalinin de bir hayli yüksek olduğu konusunda uyarılarda bulundu. İnsanlara sunulması planlanan antiviral ilaçların, koronavirüs (Kovid19) enfeksiyonlarının şiddetinin azaltılmasına yardımcı olacağı umuluyor.

Başbakan Boris Johnson, antiviral ilaçların, aşı ve toplu testlerin yanında koronavirüse karşı üçüncü bir savunma yöntemi olabileceğini söyledi. Hükümetin bilim konusunda başdanışmanı olan Sir Patrick Vallance ise, antiviral ilaçların, aşıların koruma sağlayamadığı veya aşıya uygun olmayan kişilere koruma sağlayabileceğini açıkladı.

Salı günü Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşan Başbakan Boris Johnson, “Diğer hastalıklarla yaşadığımız gibi, koronavirüsle de yaşamayı öğrenmeliyiz” dedi ve konuyla ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Birleşik Krallık, dünya genelinde bir milyon kişinin hayatını kurtaran dexamethasone ilacına öncülük eden ilk ülkeydi.

Bugün de umut vadeden yeni ilaçların araştırılması için antiviral ekibi kuruyoruz. Klinik deneylerde ilaçların geliştirilmesini destekleyeceğiz ve bu ilaçların sonbahar aylarına kadar güvenli ve hızlı bir şekilde hazır olmasını amaçlıyoruz.

“Mesela, testiniz pozitif çıkarsa evde bir hap alarak virüsü durdurmanız ve enfeksiyonun daha şiddetli bir hastalığa dönüşmesi ihtimalini azaltmanız mümkün olabilir. “Ya da testi pozitif çıkan biriyle yaşıyorsanız, birkaç gün boyunca kullanabileceğiniz bir hapla hastalığı kapmanızı önleyebilirsiniz.

“Verilere bakıldığında, kısıtlamaların adım adım hafifletilmesi yolunda belirlenen planlardan geri adım atılması için bir neden yok. Aşılardan elde ettiğimiz korumanın tam boyutunu, savunmamızın tam gücünü henüz bilmiyoruz. “Yine de diğer ülkelerde yaşanan durumlara baktığımızda, vakaların tüm dünya genelinde şu anda rekor seviyelerde olduğunu görüyoruz ve Covid’in bittiği yönünde bir yanılgıya kapılamayız.

Boris Johnson’ın açıklamasında öne çıkan ifadelerde şu sözler yer aldı: “Koronavirüsle olan mücadele kapsamında ülkecek ilerleme kaydetmekle beraber, çizdiğimiz yol haritasına sadık bir ilerleme kaydediyoruz. Bu anlamda regülasyonlarla uyan herkese teşekkür ediyorum. Çocuklarını paskalya tatili sonrası okullara döndüren ailelerin haftada en az iki kez ücretsiz hızlı koronavirüs testlerini yaptırmalarının öneminin altını çizmek isterim. Bu kapsamda aynı zamanda aşılarını zamanında olan ve aşılama sistemine sadık olan vatandaşlarımıza teşekkürü borç bilirim. İlk aşı dozu kapsamında 33 milyon kişi aşılarını oldu.

Elimizdeki veriler kapsamında, yolumuzdan şaşacağımızı düşünmüyorum. Nitekim, bilimsel görüşlerin büyük bir çoğunluğu üçüncü bir pandemi dalgasının başladığına dikkatleri çekiyor. Bu anlamda bu hastalık ile yaşamayı öğrenmeliyiz, aynı diğer hastalıklarla yaşamayı öğrendiğimiz gibi. Bu anlamda, sonbahar sezonunda aşılarımızı daha da güçlendiren tedbirler alacağız.

Bugün, aynı zamanda daha fazla medikal defans ilaçlarının kullanımına kapılarımızı açacağımızı da anons etmek isterim. Birleşik Krallık, dünyada birçok ülkede hayatları kurtaran dexamethasone ilacını onaylamış bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki, eğer pozitif bir sonuç alırsanız, evinizde alacağınız bir tabletlik dexamethasone ilacı ile enfeksiyonun ilerlemesini engelleme yolu açılacaktır. Bu kapsamda birbirimizi koruyarak ve hijyen kurallarına uyarak kaydettiğimiz ilerlemede devam etmemiz mümkün olacaktır.

2509440cookie-checkEvde Covid-19 tedavisi için ilacı sonbahara

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.