Evren’in katillerine sadece dörder yıl!

17 yaşındaki Patrick Rowe ve 16 yaşındaki Dejon Thompson geçtiğimiz ay suçlu bulunmuştu. Rowe ve Thompson’un cezaları geçtiğimiz Cuma günü açıklandı.


23 yaşındaki Evren Anıl, geçtiğimiz yıl ablası Elif’in arabasına atılan yarım çikolata yüzünden iki gençle tartışmış ve vahşice dövülerek öldürülmüştü. İki katilin dörder yıl “gözlatında tutulma” cezası almaları, toplumumuz tarafından “adaletsizlik” olarak değerlendiriliyor.


Londra’da ağustosta meydana gelen olayda Patrick Rowe (17) ile Dejon Thompson (16) adlı iki İngiliz, Evren Anıl’ın otomobil camından içeri çikolata çöpü atmıştı. Araçtan inip gençlerle tartışan Anıl, çıkan kavga sonucunda boynundan yaralanmış, yüzüne atılan yumrukla beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetmişti. Londra Mahkemesi, Thompson ve Rowe’un dört yıl hapis cezası almasına karar verdi. Hâkim Goddard, “Sizin aptal davranışınız yüzünden Evren Anıl ölmüştür. Çok dürüst, iyi ve başarılı bir eğitime sahip bir gençti” dedi.


Bu karar, ülkede tartışma yarattı. Kingston Üniversitesi’ni birincilikle bitiren Anıl’ın katillerinin 4 yıl hapisle kurtulması, ulusal basınında da konu oldu. Basın, “dâhi bilgisayar uzmanı” olarak tanıttığı Anıl’ın katillerinin az ceza aldığını yazarken Sun gazetesi “Sadece dört yıl ceza aldılar” başlığını attı.


FOTOĞRAF: Evren Anıl’ın cenazesinde acılı ailesi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.