Evresel’e 15 bin TL SADAT eleştirisi cezası

Evrensel’e ve yazarı Yusuf Karadaş’a SADAT’ı eleştiren köşe yazısı nedeniyle açılan davada 15 bin TL tazminat kararı verildi. Dava istinaf mahkemesine taşınacak.

SADAT’ın, Evrensel’e ve yazarımız Yusuf Karadaş’a SADAT’ı eleştiren köşe yazısı nedeniyle “kişilik haklarına saldırı” iddiasıyla açtığı davada, mahkeme, gazetemize 15 bin TL manevi tazminat cezası verdi. Dava istinaf mahkemesine taşınacak.

Yusuf Karadaş, Evrensel gazetesinde 19 Ekim 2021’de “İktidarın karanlık örgütü SADAT” başlıklı köşe yazısında, SADAT’ı eleştirmişti. Yazısında SADAT’la ilgili iddiaları aktaran Karadaş, SADAT’ın kurucusu Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin kendi sözlerine de yer vermişti. SADAT ise yazı üzerine “kişilik haklarına saldırı” iddiasıyla dava açmıştı.

DAVA İSTİNAFA TAŞINACAK
Büyükçekmece 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada SADAT avukatı, haberde gerçeği yansıtmayan ifadeler bulunduğunu, “karanlık örgüt”, “savaş aygıtı” gibi kelimelerin kişilik hakkını zedeleyici nitelikte olduğunu iddia etti.

Gazetemizin Avukatı Devrim Avcı ise haberin basın özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti. Mahkeme davayı kabul ederek, gazetemizi 15 bin TL tazminat ödemeye mahkum etti. Avukat Avcı ise davayı istinafa taşıyacağını belirtti.

25 BİN TL İSTEMİŞTİ
SADAT, gazetemize açtığı davada, şirketin iktidar tarafından kurulan özel bir savaş aygıtı olmadığını belirtmiş, yazıda yer alan bilgilerin şirketin kişilik haklarına doğrudan saldırı niteliği taşıdığı iddiasında bulunmuştu.

Yazının okuyucuda “haksız bir şekilde olumsuz bir algı yarattığı” iddiasına da yer veren SADAT avukatları, “Dava konusu köşe yazısı, gerçeğe aykırı olmakla birlikte müvekkil şirketin ticari itibar kaybına sebep olmakta, müvekkil şirketin ticari faaliyetlerini sekteye uğratmaktadır” demişti.

SADAT bu iddialarla beraber toplamda 25 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı.

2640490cookie-checkEvresel’e 15 bin TL SADAT eleştirisi cezası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.