Faik Bulut Londra’da “Horasan’dan Nasıl Geldik?” kitabını tanıttı

Ortadoğu konusunda uzman, araştırmacı gazeteci ve yazar Faik Bulut, Kor Kitap tarafından yayınlanan son kitabı “Horasan’dan Nasıl Geldik? Alevilerin Yol Hikayesi”ni anlattı.

Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi DAYMER tarafından20 Mayıs Pazar günü saat 16’da düzenlenen etkinliğe katılan Faik Bulut, Horasan konusunda resmi tarih tezlerinin yarattığı ezberi bozan bir sunum yaptı.

Kırkısraklılar Derneği Başkanı yazar Ahmet Güven’in yönettiği, ilk bölümünde yazarın sunumu, ikincisinde de soruları yanıtladığı toplantıya 200’e yakın toplum üyesi katıldı.

HORASAN NERESİ?

Bulut, Horistan kelimesinde harf düşmesinden dolayı Horasan’a dönüştüğünü belirterek “Güneşin doğaran geldiği yer” ya da “Güneş diyarı” anlamına geldiğini söyledi.

Tarihte Büyük Horasan’ın Afganistan, Pakistan, Moğolistan, Çin’in Uygur bölgesi ve Sibirya’nın bir bölümünü kapsadığını anlatan yazar, “Küçük Horasan ise İran’ın kuzeydoğu ve doğusunda kalan, nüfusu 7-8 milyon, başkenti Meşhed’in ise 3 milyon olduğu bir bölge” dedi.

700 YIL ÖNCESİNE UZANAN GÖÇ

Bulut, Türkiye’de Sünni bakış açısıyla yazılan kaynaklarda bilgi kirliliği yaratıldığını vurgulayarak, araştırmasını Horasan’a giderek ve Avrupa başkentlerindeki kütüphanelerde de sürdürdüğünü aktardı.

Bulut Türkiye’de resmi tarihin “Horasan’dan geldik” tezinin Alevileri Sünnileştirmek, Kürtleri de Türkleştirmek için öne sürüldüğünü belirterek, “Horasan’dan pek çok geliş gidişler yaşanmış. Gelip gidenler yalnız Türk değil, göçer Türkmenler, Kürtler, Alevi ve Sünniler de vardı. 700 yıla uzanana bu gelişlerden bazıları günümüz Irak ve Suriye’den Anadolu’ya, oradan da Balkanlara kadar uzanıyordu” dedi.

Günümüz Horasan’ının son 500 yılda Şii’leştirilmesine karşın illegal cem/cemaat olarak eski geleneklerin sürdüğünü aktardı.

KİTAP, DAY MER’DE SATILIYOR

Gazeteci ve yazar Faik Bulut, beş yılda bitirdiğini belirttiği son kitabı “Horasan’dan Nasıl Geldik? Alevilerin Yol Hikayesi” için bir süre Londra’da British Library’de de araştırmalarını sürdürmüştü.

Faik Bulut’un kitabı “Horasan’dan Nasıl Geldik?” DAY MER’den alınabileceği gibi DAY MER Kültür ve Sanat Festivali kapsamında da kitap stantlarında satılacağı öğrenildi.

2190630cookie-checkFaik Bulut Londra’da “Horasan’dan Nasıl Geldik?” kitabını tanıttı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.