Faşist Franco mağdurlarına tazminat

Tasarının yasalaşması için parlamentodan da geçmesi gerekiyor. Tasarı, iç savaşın ve General Franco’nun 36 yıl süren diktatörlüğünün mağdur ettiği kişilere tazminat ödenmesi teklifinde bulunuyor.

Ayrıca, kamu binalarında Franco dönemine ait sembollerin kullanımı yasaklanıyor, toplu mezarlara gömülen binlerce kişinin cesetlerinin nerede olduğunun tespit edilmesi ve bu mezarlardan çıkarılmaları kolaylaştırılıyor.

Başbakan yardımcısı Maria Teresa Fernandez de la Vega, tasarının yaraları deşmek değil savmak amacı taşıdığını söyledi ve böylece İspanya tarihinin acı sayfalarından birinin kapanmasına yardımcı olunacağını savundu.

Ancak sağ kanatta yer alan muhalefetteki Halkçı Parti’nin lideri Mariano Rajoy, tarihi yeniden yazmaya çalışmanın hata olacağını ileri sürdü.

İspanya iç savaşı 1936 yılında çıkmış ve 1939’a dek sürmüştü. İç savaş sırasında yarım milyonu aşkın kişi ölmüş ve General Franco’nun 1975 yılına dek sürecek diktatörlük dönemi başlamıştı.

Savaşın sona ermesi ardından 50 binden fazla cumhuriyetçi ordu üyesi ve sempatizanı kurşuna dizilmişti. Onbinlerce kişi de hapse atılmıştı.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun büyükbabası da General Franco’nun güçleri tarafından öldürülenler arasındaydı. (BBC)

FRANKO?*  
 
Asıl adı Francisco Bahamonde olan General Franco 1892 de Elferrolde doğdu. Çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1934 yılında genelkurbay başkanlığına getirildi. 1936 da yapılan darbe sonucu Burgos Cuntası tarafından başkomutanlığına ve hükümet başkanlığına atandı.

1938 yılında devlet başkanı ve silahlı kuvvetler komutanı anlamına gelen Caudillo ünvanını aldı. 1939 yılında Almanya’nın ve İtalya’nın desteği ile Falaniş kuvvetleriyle Madrid e girdi ve uzun bir içsavaş sonrası ülkedeki cumhuriyetçileri bastırdı.

Ordu, kilise, falanj ve büyük toprak sahiplerinin desteğiyle her türlü muhalefeti bastırarak tam bir diktatörlük kurdu. İkinci Dünya Savaşı’ nda tarafsız kaldı. Savaştan sonra İspanyanın uluslar arası diplomaside yerini alması için gayret gösterdi. Birleşmiş Milletlere üye olurken AET ile de ortaklık anlaşması imzalamayı başardı.

1947, de monarşiyi yeniden kurdu ve Kral Juan Carlos,u kendine varis seçti. 1973 yılında hükümet başkanlığı unvanını bırakmakla birlikte devlet başkanlığını ölümüne kadar sürdürdü. Franko 1975 yılında Madrit de öldü.

* Franko’nun özgeçmişi: www.kimkimdir.gen.tr den alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen + 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.