Falezleri ışıklandırma projesi tamamen iptal edildi

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin falezlerde uygulamaya koyduğu ışıklandırma projesi doğa koruma alanında çalışan uzman ve kuruluşların uyarıları ve kamuoyundan gelen tepkilerin ardından tamamen iptal edildi…

Antalya’nın simgesi olan doğal miraslardan biri olan kıyı uçurumları (falezler) üzerinde uygulamaya konulan ışıklandırma projesinin tamamen iptal edildiği açıklandı. 27 Şubat 2021 tarihinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ‘Antalya ışık saçacak’ ifadeleriyle duyurduğu proje başta doğa koruma konusunda bilimsel çalışmalar yürüten bilim insanları ve kuruluşlar olmak üzere kent kamuoyunun tepkisini çekmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamada, doğal yaşama zarar vereceği yönündeki görüşlerinin kamuoyunda yarattığı endişe ve eleştiriler üzerine falez ışıklandırma projesinin tamamen iptal ettiklerini duyurdu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 27 Şubat 2021 tarihinde sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, kentin simgelerinden biri olan falezler üzerinde ışıklandırma projesi yapacaklarını duyurdu. Ancak başta bilim insanları olmak üzere çevre örgütleri ve kent kamuoyundan projeye tepkiler geldi.

BİR BAŞLADI BİR DURDURULDU: FALEZLERİ IŞIKLANDIRMA BİLMECESİ

İlk etabı tarihi Kaleiçi ile eski Antalya limanının batısında bulunan Yavuz Özcan Parkında uygulanmaya başlanan proje, tepkilerin ardından 17 Mart 2021 tarihinde durdurulmuştu. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başdanışmanı Cem Oğuz ise 12 Mayıs’ta basında yer alan değerlendirmesinde falezlerdeki ışıklandırma projesini savunmuş ve devam edeceğini açıklamış, ardından ise “Verdiğim ifadelere dayanarak proje devam edecek yönündeki haber, tamamen benimle konuşan muhabirin yorumundan ibarettir” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

İNŞAAT MALZEMESİ ÜÇ AYDIR KENTİN KALBİNDEKİ PARKTA BEKLİYOR

Yaklaşık üç aydır Yavuz Özcan Parkı’nda bekletilen çimento, kum, aydınlatma kabloları ve beton kalıpları gibi inşaat malzemeleri de çirkin bir görüntü oluşturuyordu. Belirsizliğin ortadan kaldırılarak bir an önce görüntü kirliliğinin giderilmesini isteyen kent halkının aylardır süren bekleyişi sonunda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i de harekete geçirdi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhhittin Böcek

BAŞKAN BÖCEK SONUNDA GERİ ADIM ATTI, PROJE İPTAL EDİLDİ

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, falezlerin ışıklandırılmasına yönelik projenin tamamen iptal edildiğini duyurdu.

‘BELEDİYE BAŞKANLARI TARAFINDAN 25 YILDIR YAPILMAK İSTENİYORDU’

Falez Işıklandırma Projesi’nin yaklaşık 25 yıldır belediye başkanları tarafından yapılmak istenen, birçok kez girişimde bulunulan ancak gerçekleştirilemeyen bir proje olduğunu ifade eden Başkan Böcek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan aldığımız izinler ve belirlenen şartlar doğrultusunda projenin uygulamaya geçirilmesi planlanmaktaydı. Antalya Falez Aydınlatma Projesi; başlangıç olarak belirlenen 1 kilometrelik alanda, bölgeye canlılık kazandırılması, her yıl falezlerde yaşanan ölümlü kazalara yönelik güvenlik ve asayiş açısından tedbir sağlanması amacıyla falezlerin doğal yapı ve bölgede yaşanan canlılar ile ilgili Kurul’un belirttiği hassasiyetler esas alınarak ayrıca bunlara ilave birçok tedbirler alınarak hayata geçirilecekti” diye konuştu.

‘KAMUOYUNDAKİ ENDİŞE VE ELEŞTİRİLER ÜZERİNE İPTAL ETTİK’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bazı çevreci kuruluşlar ve çevre hassasiyeti gösteren vatandaşlar tarafından falezlerdeki doğal yaşama zarar vereceği yönündeki görüşlerinin kamuoyunda yarattığı endişe ve eleştiriler üzerine falezleri ışıklandırma projesini tamamen iptal ettiklerini kaydetti.

‘KAMU YARARI GÖZETEREK AHREKET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

“Planlı, Kurallı, Kimlikli Kent” vizyonu ile halkın güvenini alarak göreve geldiklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, “Çevre odaklı her projemizde, siyasi görüş ayırt etmeksizin tüm kesimlerin fikirlerini dikkate alıyor, ‘biz birlikte yaparız’ inancıyla kentin yararı için en doğru kararı vermeye özen gösteriyoruz. Yapıcı olan, çözüm sunan, doğru ve akılcı her görüş bizim için son derece kıymetlidir. Çevre ve doğa dostu Antalya hedefimiz doğrultusunda halkımızla inatlaşmadan, sivil toplum örgütlerinin ve kamuoyunun sesine kulak vererek, bilime ve tekniğe dayalı projelerimizle kamu yararını gözeterek hareket etmeye devam edeceğiz” görüşünü dile getirdi.

Önceki haberTTB’den aşı dayanışma kampanyası: Toplumsal dayanışmayı büyütelim
Sonraki haberVALİDEBAĞ GÖNÜLLÜLERİ: YANGINDAN MAL MI KAÇIRIYORSUNUZ?
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.