FED’in faiz kararına doların tepkisi

Fed’in faiz artırımı kararının ardından bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar/TL, bugün Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası 14,76-14,79 civarında değerlenirken sterlin/TL 19,52 ve euro/TL ise 16,35 düzeyinde işlem görüyor.

MERKEZ BANKASI FAİZE DOKUNMADI

Para Politikası Kurulu (PPK), yılın üçüncü toplantısında faiz değişikliğine gitmedi. Yüzde 14 olan politika faizi sabit bırakıldı.

Karar öncesinde gerçekleştirilen anketlerde katılımcıların büyük bir çoğunluğu TCMB’nin faizlerde değişikliğe gitmesini beklemiyordu.

Dolar endeksi, şu sıralarda 98,4 seviyesinde yatay seyrederken, euro/dolar paritesi önceki kapanışın hemen üzerinde 1,1040’tan alıcı buluyor.

Yurt içinde her hafta olduğu gibi para banka verileri izlenirken ABD’den gelecek veriler de yakından takip edilecek.

Uzmanlar, bugün ayrıca Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması ile ABD’de sanayi üretimi ve Euro Bölgesi’nde enflasyon verilerinin takip edileceğine değinerek, teknik açıdan dolar endeksinde 99,4 seviyesinin önemli direnç, 98’in destek konumunda olduğunu dile getirdi.

FED FAİZ KARARINI AÇIKLADI

ABD Merkez Bankası (Fed), dün akşam açıkladığı kararında beklentiler doğrultusunda faiz oranlarında 25 baz puan artışa gitti ve yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti.

Bu karar Fed’in 3 yıl sonra ilk faiz artışı anlamına geliyor. Faiz kararıyla birlikte açıklanan ekonomik göstergelere ilişkin beklentilerde büyüme öngörüsü yüzde 2,8’e çekildi. ABD’de bu yıla ilişkin enflasyon tahmini ise yüzde 2,6’dan yüzde 4,3’e yükseldi.

2592000cookie-checkFED’in faiz kararına doların tepkisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.