Fidel’in koltuğuna kardeşi Raul oturdu

Alarcon, Küba devriminin önde gelen isimlerinden Jose Ramon Machado’nun da devlet başkan yardımcılığına seçildiğini duyurdu.

Emekliye ayrıldığını açıklayan devlet başkanı Fidel Castro’nun halefini belirlemek üzere toplanan Küba Ulusal Meclisi’nin tarihi oturumunda, Fidel Castro’nun yerine tek aday olarak kardeşi Raul Castro önerilmiş, Machado da Raul Castro’nun yerine “ikinci adam” olarak belirlenmişti.

Neredeyse yarım yüzyıldır Küba’nın liderliğini yapan 81 yaşındaki Castro, Komünist Partisi yayın organı Granma’nın internet sitesindeki mektubunda, Kübalılar’a seslenerek, devlet başkanlığına geri dönmeyeceğini ilan etmişti.

RAUL CASTRO KİMDİR?

3 Haziran 1931 doğumlu Raul Castro, Küba rejiminin ikinci adamıydı. Che Guevara ile ağabeyi Fidel Castro’yu tanıştıran kişi olan Raul Castro, Küba direnişinde büyük rol aldı. Fidel Castro, 31 Temmuz 2006 tarihinde mide ve bağırsak yolundan ameliyat olduğunda yetkilerini geçici olarak ona devretti.

Küba devrimi sürecinde Che Guevara ve ağabeyi Fidel Castro ile beraber “comandante” unvanına sahip 3 kişiden biri olan Raul Castro, Küba’daki 5 kahramandan biri. 1959’daki devrim zaferinden beri general ve savunma bakanı olan Raul Castro’nun, ülke sorunları ve halkın giderek sabırsızlaşması karşısında “küçük adımlarla ilerleyen” adam olmak istediği yorumları yapılıyor.

İyi bir “organizatör” olarak tanınan ve “sosyalizmin” sürmesinin güvencesini veren pragmatik Raul Castro, bununla birlikte “yapısal değişimlerin” yolunu da açmış bulunuyor.

Ağır bir ABD ambargosu altında ezilen ve yaklaşık 20 yıldır çözülemeyen ekonomiyi canlandırmak isteyen Castro’nun en büyük kozunun ise Aralıksız 49 yıldır yönettiği güçlü ve disiplinli bir ordu olduğu ve başta turizm olmak üzere ekonominin kilit sektörlerinde ordunun da rol almasını sağladığı belirtiliyor.

Ağabeyinin tersine gizemli biri olarak görülen Castro, onun kadar karizmatik bir lider de değil ama Kübalılar için pek yeni radikal ve dobra bir tarza sahip. Geçen yıl eşi Vilma Espin’i yitiren yeni devlet başkanı, 4 çocuk ve 8 torun sahibi ve iyi bir aile babası olarak da tanınıyor.

Çin ve Vietnam deneyimlerinden esinlendiği belirtilen Castro, kısa bir süre önce kimi açılım sinyalleri verse de, bunları kayda değer bulmayan Beyaz Saray, onu “Light Fidel” olarak nitelendiriyor.

CHAVEZ’DEN KUTLAMA

Hugo Chavez, “Alo Başkan” adlı televizyon programındaki konuşmasında, “Raul hep vardı, susardı ve neredeyse görünmezdi, bununla birlikte devrime, Küba halkına ve ağabeyi Fidel Castro’ya en derin bağlılıkla çalışırdı” dedi.

Yeni devlet başkanını “Yoldaş Raul” olarak nitelendiren Chavez, Raul Castro’nun Moncada Kışlası baskınında, Granma teknesinde, cezaevinde ve 1 Ocak 1959’daki devrim zaferinde ağabeyinin ayrılmaz yol arkadaşı olduğunu hatırlattı ve kadim dostu Fidel Castro’yu da anarak, “Fidel, sen ‘komandante Fidel’ olarak kalacaksın. Çok yaşa Fidel, çok yaşa Küba” diye konuştu.

FOTOĞRAF: Castro kardeşler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.