film+ / Güz Film Şenliği Ankara ve İzmir’de

Geçen yıl Ankaralı sinemaseverlerden çok büyük ilgi gören etkinlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tüze Grup, Radyo ODTÜ ve Aras Cargo’nun desteğiyle bu yıl İzmir’e de taşınıyor.

6-13 Ekim tarihleri arasında Ankara’da Tüze Ankapol Sineması’nda, 14-20 Ekim tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek olan şenlikte her biri özenle seçilmiş ve bol ödüllü, Avrupa ve Dünya Sineması’ndan büyük yankı uyandıran yeni filmler ile usta yönetmenlerin başyapıtları yer alıyor.

Cannes, Venedik ve Berlin Film Festivallerinin  en iyileri yine film+’da …

Geçen yıl dünya sinemasının usta yönetmenlerinden başyapıtları seyirciyle buluşturan şenlikte, bu yıl da sinemanın ustalarından bol ödüllü filmler sinemaseverleri bekliyor. Aralarında Cannes, Venedik ve Berlin Film Festivali de dâhil dünyaca ünlü festivallerden sayısız önemli ödüllerle dönmüş usta yönetmenlerin unutulmaz filmleri bu yıl da film+’da…

Yalnızca Fransız Sineması’nın değil belki de çağdaş sinemanın yaşayan abidesi Jean-Luc Godard’a 1983 Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan En İyi Film ödülünü getirerek kariyerinin ve hayatının en büyük uluslararası ödülünü kazandıran ve bir çok eleştirmen tarafından yönetmenin hala en iyi filmi olarak görülen Prénom Carmen / Adı Carmen.

1983 yılındaki Carmen çılgınlığına aynı yıl kendi yorumuyla cevap veren İspanyol sinemasının usta yönetmeni Carlos Saura’nın Antonio Gades ve Paco de Lucia birlikte kotardığı eşsiz uyarlaması Carmen. 1983 Cannes Film Festivali’nde Sanatsal Katkı ve Büyük Teknik Ödül alan film 1984’te yılın En İyi Avrupa Filmi seçilmiş ve En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday gösterilmişti.

Şenlikte Carlos Saura ve Antoni Gades’in başrolüne yine müziği ve İspanyol dansını oturttuğu 1981 yapımı bir başyapıt daha var: Bodas de Sangre / Kanlı Düğün. Federico Garcia Lorca’nın aynı adlı ünlü oyunundan dünyaca ünlü dansçı Antoni Gades’in koreografisi ile çekilen ve bir balenin genel provasını sunan film, 1982 yılında İspanyol Sinema Yazarları tarafından yılın En İyi İspanyol Filmi seçilmişti.

Geçen yıl toplu gösterimine yer verdiğimiz İspanyol sinemasının dahi yönetmeni Pedro Almodovar’ın başrollerinde yine vazgeçilmez oyuncuları Antonio Banderas ve Carmen Maura’nın oynadığı 1987 yapımı La ley del Deseo / Arzunun Kanunu.  Berlin Film Festivali’nde 1987 yılından bu yana verilen En İyi Film Teddy ödülünü de ilk kez alan filmde, senaryolarını yazıp film çeken eşcinsel bir yönetmenin arzuları ve karşılıksız aşkı yine yönetmene özgü mizah anlayışı ile anlatıyor.

Dünya sinemasının en büyük ustalarından Orson Welles’in, 1962 yapımı Kafka uyarlaması Le Procés / Dava, sinema tarihine en iyi Kafka uyarlaması olarak geçmişti. Antony Perkins, Romy Schneider ve Jeanne Moreau’nun olağanüstü oyunculuklarıyla dikkati çeken film, 1962 yılında Fransız Sinema Eleştirmenleri tarafından yılın en iyi filmi seçilmişti. Halen de Orson Welles’in son başyapıtı olarak görülür.

Sinemanın mistik ozanı Andrey Tarkovsky’nin, insanın ruhsal varlığıyla maddi çevre arasındaki ikilemi anlattığı, 1986 Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü, Eleştirmenler ve Kiliseler Birliği gibi çok önemli ödüller kazanan, vasiyet niteliğindeki son filmi The Sacrifice / Kurban. 

Şenliğin bu yıl toplu gösterim bölümünde, Bağımsız Amerikan Sineması’nın ilahı Jim Jarmusch, filmografisinde yer alan 7 filmiyle tanıtılıyor. Filmleri daha önce İstanbul Film Festivali dışında ülkemizde hiçbir sinemada oymayan yönetmenin, 1983-2003 yılları arasında yapmış olduğu her biri artık birer kült olmuş yedi müthiş filmi yer alıyor. 1984 yılında yönetmene Cannes Film Festivali’nde en iyi ilk filme verilen Altın Kamera Ödülü kazandıran Stranger Than Paradise / Cennetten de Garip,  baş rollerinde Tom Waits, John Lurie ve Roberto Benigni’nin paylaştığı 1986 yapımı Down By Law / İçerdekiler, Perkins ve Presley hayranı iki Japon gencin Memphis yolculuklarını anlatan 1989 yapımı Mystery Train / Gizem Treni, dünyanın beş farklı şehrinde beş taksi şoförünün bir gece başlarından geçenleri anlatan 1991 yapımı Night On Earth / Dünyada Bir Gece, genç bir adamın son derece yabancı bir mekana yaptığı fiziksel ve ruhsal yolculuğun öyküsünü anlatan müziklerini Neil Young’ın yaptığı ve başrolünde Johnny Depp’in oynadığı 1995 yapımı Dead Man / Ölü Adam, Japon samuray savaşçılarının yaşam felsefesiyle hareket eden ve kendini bir mafya liderine adayıp düşmanlarını yok eden profesyonel bir katilin hayatını anlatan 1999 yapımı Ghost Dog: The Way of Samurai / Hayalet Köpek: Samuray Tarzı, son olarak da kahvelerini yudumlamak, sigara içmek ve sohbet etmek için bir kahvede buluşan insanların farklı öykülerini anlatan 2003 yapımı Coffee and Cigarettes / Kahve ve Sigara filmleri yer alıyor. 
 
FİLM +’NIN YENİLERİ…

Şenlikte bu yıl ülkemizde gösterime girmemiş, ya da merakla beklenen son yılların en iyi filmlerinden bir seçki de yer alıyor.

Son filmi bu yıl Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan Lars von Trier’in Dogville’in devamı niteliğindeki merakla beklenen yeni filmi Manderlay, yine bu yıl Cannes Film Festivali’nde gösterilen, Fedakar Kız ve Boş Ev filmleriyle sinemaseverlerin büyük dikkatini çeken, Kore sinemasının yükselen yıldızı Kim Ki-Duk’un yeni filmi Hwal / Yay, bu yıl Berlin Film Festivali’nde Kiliseler Birliği ve İzleyici Ödülleri alan Train de vie / Hayat Treni filminin yönetmeni Radu Mihaileanu’nun son filmi Va, vis et deviens / Bir Şans Daha, İran sinemasından son yıllarda yapılmış en çarpıcı filmlerden 2004 Venedik Film Festivali’nde UNICEF Ödülü almış, Makhmalbaf’ın karısı Marziyeh Meshkini’den Sag-Haye Velgard / Şaşkın Köpekler, film+’nın yenilerinden bazıları.

Programda yer alan bütün filmlerin Türkçe altyazılı olduğunu da hatırlatalım. Daha fazla bilgi ve görsel malzeme için:

Ankara Sinema Kültürü Derneği : (312) 467 2002
www.askfest.org
[email protected]

1114940cookie-checkfilm+ / Güz Film Şenliği Ankara ve İzmir’de

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − sixteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.