Fincancı: Verilerle oynadıklarını kendileri kanıtladı

Sağlık Bakanlığı, aktif vaka sayısını eksi olarak açıkladı. Uzmanlar, şaşkın ve tepkili. TTB Başkanı Fincancı, Bakanlığın son açıklamasıyla verilerle oynadıklarını kendilerinin kanıtladığını söyledi.

Türkiye pandemide bir skandala daha imza attı. Önceki gün Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı kovid-19 tablosunda aktif vaka sayısı eksi 4776 olarak verildi. Resmi rakamlara göre kovid-19 sebebiyle iyileşenlerin ve vefat edenlerin sayısının toplamı, tespit edilen toplam vaka sayısını geçti. Yani kovid-19 Türkiye’de eksik hesaba geçti! Böylece salgının başından beri verilerin şeffaf olmadığı eleştirileri Bakanlık tarafından teyit edilmiş oldu.

“AKLIMIZLA DALGA GEÇİYORLAR”
Tarihe geçecek ‘hatayı’ Evrensel’e değerlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, eksi aktif vaka açıklamasını “Artık aklımızla dalga geçiyorlar” diye değerlendirdi. Sağlık Bakanlığı’nın eksi 4776 aktif vaka açıklamasına “Bu nasıl bir toplama, çıkarma, hesaplama ifade etmek zor” diye konuştu.

“BİR HATA DENİLİP GEÇİŞTİRİLEMEZ”
Açıklanan bu tablonun ‘bir hata yapmışız, bir eksi koymuşuz yanına’ denilecek bir durum olmadığını çok ciddi bir hata olduğuna işaret eden Fincancı “Çünkü burada toplum sağlığı söz konusu. Maske zorunluluğunun kaldırılarak, ‘pandemi bitti’ ilanı yapılarak insanlar da rehavete sürükleniyor. Ama dünyada yeni varyantlar ortaya çıkıyor. Türkiye’de ne bu varyantları tespit edecek bir uygulama ne de bir önlem var. Toplumun da düşük açıklanan resmi verilere güvenmemesi ve önlemleri bırakmaması gerekir” diye konuştu.

BİLİMİN DIŞLANMASININ SONUCU
Maske zorunluluğunun Cumhurbaşkanı’nın açıklamasıyla kaldırıldığını, toplantıdaki Bilim Kurulu üyelerinin talimatla maskelerini çıkarmaya zorlandığını hatırlatan Fincancı “Baştan beri bilim dışlandı, yok sayıldı. Biz TTB olarak baştan beri verilerle oynadıklarını, bilimi dikkate almadıklarını söyledik. Bakanlık açıkladığı son verilerle bunu kendisi kanıtlamış oldu” ifadelerini kullandı. Fincancı, bu akıl almaz verilerin bu kurumlarda adrese teslim, liyakatsiz atamaları da bir kez daha ortaya koyduğuna dikkat çekti.

DÜNYADA BİR İLK, REZİLLİK
Sağlık Bakanlığı’nın aktif vakaları eksi olarak açıklamasına istatistikçi ve uzmanlar, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla adeta isyan etti: “Dünyada bir ilk. Rezillik.”

RAKAMLARIN GERÇEK OLMADIĞININ GÖSTERGESİ
Prof. Dr. İbrahim Akkurt: Aktif vaka sayısını da negatife düşürdük yani diyorsunuz… Dünyada bir ilk… Şimdiye kadar verdiginiz tüm rakamların gerçeklikle ilgisi olmadığını gösteren Allah’in sopasıdır bugün yaşanan Sn. Bakan…

İSTATİSTİK AÇIKLAMAKTAN ACİZ…
Prof. Dr. Güner Sönmez: Aktif vaka sayısı – 4776, yani iyileşen ve vefat edenlerin toplam sayısı, toplam vaka sayısından yüksek. Mesela toplam 100 kişi hasta olmuş şimdiye kadar ama hasta olmadan iyileşen 100 kişi (!) ile birlikte 200 kişi iyileşmiş. Matematik ve istatistik açıklamaktan aciz!

MIZRAK ÇUAVALA SIĞMADI
Prof. Fatih Tank: Dünyada bir ilk!!! Mızrak çuvala sığmadı… Aktif vaka sayısı -4776… Türkiye’de resmi rakamlara göre Covid19 sebebiyle iyileşenlerin ve vefat edenlerin sayısının toplamı, tespit edilen toplam vaka sayısını geçmiştir. Covid19 bir nevi eksi hesaba girmiştir.

MATEMATİĞİMİZ HESAP YAPMAYA YETMİYOR
Özkan Soytürk (İstatistikçi): 29 Nisan 2022. Günün verileriyle birlikte aktif vaka eksi değere düşmüş oldu. Tatmin edici bir açıklama yapılmadıkça bizim matematiğimiz hesaplama yapmaya yetmiyor artık. Bugüne kadar ilgili olan herkese çok teşekkür ederim.

DÜNYAYA REZİL OLDUĞUMUZ GÜNDÜR
Zeki Berk (Yazılımcı- Endüstri Mühendisi): Bugün matematiği tutmayan resmi kovid-19 verileri ile dünyaya rezil olduğumuz gündür. İyileşen ve ölenlerin toplamı, toplam vakalardan 4776 kişi daha fazla çıktı.

GELECEK VAKALARDAN DÜŞECEĞİZ!
Prof. Dr. Hasan Güçlü: Aktif vaka sayısı herhangi bir günde mevcut bütün PCR pozitif kişi sayısı demek (öyle biliyoruz). Bugün dün şakasını yaptığımız negatif aktif vaka sayısına ulaştık. Yani pandemiden alacağımız var. Gelecek vakalardan düşeceğiz.

TURCOVİD19: YAYINA ARA VERDİK
Pandemi süresince Türkiye’de salgın ve aşılama verilerini akademik bir disiplinle toplayıp elektronik erişime açan, web sitelerinde detaylı grafik ve analizleri her gün kesintisiz güncelleyen Turcovid19 ekibi yayınına ara verdiğini duyurdu. Açıkalamda şu ifadelere yer verildi: “Aktif vaka sayısının negatif değer almasının teorik olarak mümkün olmadığından formülümüzdeki veya verilerdeki olası hata sebebiyle grafik yayınımıza ara vermiş bulunmuktayız. Anlayışınız için teşekkürler.” Vural NASUHBEYOĞLU / Evrensel İstanbul

2602600cookie-checkFincancı: Verilerle oynadıklarını kendileri kanıtladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.