‘Fransız solu, halk desteği düşen Hollande’a alternatif arıyor’

Financial Times (FT), “Fransız solu, halk desteği düşen (Cumhurbaşkanı François) Hollande’a alternatif arıyor” başlıklı haberinde Fransa’da önümüzdeki yıl yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Hollande’ın yeniden aday olma şansının çok düştüğünü öne sürdü.

FT, bu hafta içerisinde Hollande’ın itiraflarının yer aldığı bir kitabın yayımlanmasının ardından en büyük destekçilerinin bile Fransız liderin ülkeye yönetmek için yetersiz olduğunu düşünmeye başladığını bildiriyor. Gazete, Hollande’ı onaylayanların oranının yüzde 4’e kadar gerilediğine dikkat çekiyor.

FT, “Fransa’da görevdeki bir cumhurbaşkanının yeniden aday olmaması, beşinci cumhuriyet tarihinde hiç görülmemiş bir şey olur. Ancak, bu ihtimal artık düşünülemez olmaktan çıkarken, büyük kutuplaşmaların yaşandığı parti de alternatif aday arayışına başladı. Bununla birlikte, yapılan anketler, olası adayların hiçbirinin ikinci tura geçemeyeceğini gösteriyor” diyor.

Times gazetesi de, Hollande’ın eski hayat arkadaş ve dört çocuğunun annesi eski cumhurbaşkanı adaylarından Segolene Royal’in adının yeniden adaylık için geçmeye başladığını öne sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.