FT: Cüceler arasında devdi

İngiltere’deki ciddi ulusal gazeteler önceki günyaşamını yitiren Bülent Ecevit’in yaşam öyküsüne geniş yer ayırdı.


The Times, Ecevit’i şu satırlarla anlattı.


“Askerler tarafından, siyasete düzenli aralıklarla yaptıkları müdahaleyi eleştirdiği için üç kez tutuklanmış da olsa, Ecevit temelde askerlerin dar, etnik milliyetçi bakış açısını hep paylaştı ve Türkiye’yi gerçekten demokratik bir topluma dönüştürmek için toplumsal reformlar gerektiğini göremedi. Ama yine de çağdaşları içinde en solcu liderdi ve hakkında hiç bir zaman hiç bir yolsuzluk kuşkusu dile getirilmedi.”


The Daily Telegraph “doğuyla batıyı bağdaştırmak istedi ama Kıbrıs’ın işgali emrini verdi” başlığıyla tanıttığı Ecevit’in İngiltere’de yaşadığı yıllarda sosyal devlet politikalarından etkilendiğini vurguladı. Gazete Ecevit’in kişiliğine dair ise şunları yazdı:


“İktidarın sağlayabileceği şaşaayla hiç bir alakası olmayan, mütevazı ve sevilesi bir adamdı. Gösterişsiz bir evde, sade bir hayat sürdü. En sevdiği şey ise ofisinden kaçabildiği zamanlarda şair ve yazar dostlarıyla kahve içip sohbet etmekti.”


The Guardian’da Ecevit’in ardından yayımlanan tam sayfa makalenin yazarı, uzun yıllar Türkiye muhabirliği yapmış bir gazeteci, David Barchard ise, Ecevit’in son yıllarında merkez sol pozisyonunu bırakıp milliyetçi bir politikacı olduğunu yazdı. Daha önceki dönemlerine ilişkin yorumu ise şöyle.


“Büyük bir sosyal demokrat reformcu olarak tarihe geçebilirdi, ama Kıbrıs’ın işgali kararından sonra, kariyeri Türkiye siyasetindeki iç gerginlikler ve Yunanistan’la olan anlaşmazlıkların rüzgarlarıyla belirlendi.”


The Independent gazetesine göre, Ecevit pragmatik bir politikacıydı ve siyasette ayakta kalabilmek için zaman zaman beklenmedik dönüşler yaptı..


“Siyasi yaşamının önemli bir bölümünde solcu ve milliyetçiydi. Ama 1970’lerin başında İslamcı bir parti ile koalisyona giderek laikleri şok etmişti. 1999 ile 2002 arasındaki son başbakanlığı döneminde ise aşırı sağcı milliyetçilerle hükümet ortağı oldu. IMF’nin baskıları karşısında, sol ekonomi politikalarının çoğundan vazgeçip muğlak bir özelleştirme programı izledi. Ama siyasi çizgisindeki tutarsızlığa rağmen Ecevit dürüstlüğü ve sade yaşam tarzıyla çoğu Türk’ün saygısını kazanmıştır. “


ECEVİT İSVEÇ BASININDA


İsveç Temsilcimiz Ali Haydar Nergis’in bildiğine göre Bülent Ecevit’in ölümü İsveç basınında da geniş yer aldı. Ülkenin en büyük gazetesi Dagens Nyheter,  Ecevit’in ölüm haberini, Türkiye’nin gururu, romantik şövalye Ecevit öldü!” başlığıyla verdi.


Dagens Nyheter, Cumhuriyet ve Hürriyet Gazetelerinin Ecevit’in ölümüyle ilgili başlıklarına geniş yer vererek, “Türkiye yasta!” değerlendirmesini yaptı.


İsveç Sosyal Demokrat Partisine yakınlığıyla bilinen Aftonbladet Gazetesi ise, Ecevit’in ölümünün Türkiye’yi büyük bir yasa boğduğunu yazdı.


Gazete, Dünyanın Ecevit’i 1974 Kıbrıs harekatıyla tanımaya başladığını belirterek, eski Dışişleri Bakanlarından İsmail Cem’in, “Ecevit’in ölümü Türkiye ve dünya için  çok büyük bir kayıptır” şeklindeki sözlerini aktardı.


 

796120cookie-checkFT: Cüceler arasında devdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.