FT: Hürriyet ve CNN Türk satılık

Doğan Grubu aralarında Hürriyet gazetesi ve CNN Türk’ün de bulunduğu medyadaki iştiraklerini satış için harekete geçti. Goldman Sachs’a yetki veren grup, yaklaşık 2 milyar dolar civarında bir satış gerçekleşmesini bekliyor.

Gazete, grubun hisselerini satın almakla ilgilenen bazı şirketler arasında medya şirketleri RTL ve Time Warner’la, özel sermaye şirketleri KKR ve TPG Capital’i saydı. Financial Times, geçen yıl kesilen 4 milyar 800 milyon dolarlık vergi cezasının gruba darbe indirdiğini belirtti.

Bloomberg’in haberine göre ise, satış gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanabilir. Rupert Murdoch’un News Corp şirketiyle birlikte, Fransız Vivendi, Alman Axel Springer ve ABD’li dev Time Warner’ın Prag’daki iştiraki olan European Media Enterprises Ltd satışla ilgilenenler arasında.

Bir kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre, “RTL, Murdoch ve Warner’dan grubun dahi beklemediği ciddiyette olan teklifler alındı. Fakat News Corp, DYH yayın varlıkları ‘çok pahalı’ olduğu için teklifini geri çekti. Detaylı inceleme süreci (due diligence) gelecek hafta başlayacak. Bu yatırımcılar daha çok televizyonlar ile ilgileniyor. Özel sermaye şirketleri ve fonlar gazetelerle daha ilgili ancak her yatırımcı grubunun portföy şeklinde 2-3 alternatifli teklifleri var.”

CNBC-e’ye konuşan Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, bağlayıcı olmayan teklifler aldıklarını söyledi.

HİSSELERDE BÜYÜK ARTIŞ VAR

Satış işlemlerinin gerçekleşeceği yönünde beklentilerin artmasıyla grup şirketlerinin İMKB’deki hisselerinde de büyük artışlar yaşandı. Bazı hisseler dün gün içinde tavan seviyeye ulaşırken, hisselerin tamamı dünü yükselişle kapadı.

Hisse Değişim (%)
Doğan Yayın (DYHOL) 15.71
Doğan Gazete. (DGZTE) 11.03
Hürriyet (HURGZ) 11.18
Doğan Burda (DOBUR) 5.88

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.