G.Afrika, İsrail’i kızdırdı

İsrail Dışişleri Bakanı, planlanan adımın “ırkçı izler taşıdığını” savundu.

İngiltere dahil bir çok ülke gibi Güney Afrika da, Yahudi yerleşimlerini devletler hukukuna göre yasadışı olarak değerlendiriyor.

Independent’deki habere göre Güney Afrika’nın Yahudi kökenli Ticaret Bakanı Rob Davies, İsrail’in sadece 1948 sonrası sınırlarını tanıdıklarını ilan etti. Yerleşimlerin tamamı ise 1967’deki Altı Gün Savaşları’ndan sonra işgal edilen topraklarda bulunuyor.

Güney Afrika’nın İsrail’in en büyük ticari ortağı olmadığını, ama kararın bu ülkedeki Filistin yanlısı grupların bir yılı aşkın süredir yürüttükleri kampanyanın zaferi anlamına geldiğini yazan Independent, Netanyahu’nun daha dün, “İsrail’in Afrikalılarla dolduğu ve bunun İsrail toplumunun dokusunu, ulusal güvenlik ve kimliğini tehlikeye soktuğu” yolunda açıklamalarda bulunduğu hatırlattı.

Netanyahu Tel Aviv’de İsraillilerle Afrikalı mülteciler arasındaki gerginliklerin ardından böyle bir açıklama yapmıştı. 2005’ten bu yana savaş, yoksulluk ve şiddetten kaçarak İsrail’e giren Afrikalı sayısının 50 bini bulduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.