Gay’ler Efes içti ve imambayıldı yedi

Papageno geçen cumartesi günü “gay düğünü”ne ev sahipliği yaptı. Steve Leigh ve Shaun Austin hayatlarını birleştirdikleri özel günlerinde konuklarını Türk restoranı Papageno’da ağırladılar.


İngiliz çift, Papageno’yu çok sevdiklerini belirterek, “Papageno’nun müdavimiyiz. Bu güzel restoranın yaratıcısı Reşat Niyazi bizim iyi dostumuz oldu…” diye konuştular.


Çift, uzun süredir birlikte olduklarını belirterek eşcinsel evliliğe izin veren yasanın değişmesiyle evlenmeye karar verdiklerini söyledi.


Niyazi de sürekli müşterilerinin özel günlerinde Papagenoyu seçmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken 8 gay düğünü rezervasyonu daha bulunduğunu belirtti.


NÜFUSUN % 6’SI GAY


İngiltere 2005 Aralık başında eşcinsel evliliğe izin veren yasanın yürürlüğe girmesiyle haftada yaklaşık 250 çift dünya evine girdi. Yeni yasa ile ilk evlenenler arasında Sir Elton John’un ve David Furnish çifti de yer aldı. 


Dünyada en güçlü eşcinsel lobinin olduğu ülkelerden biri olan İngiltere’de (The Independent on Sunday’da yayınlanan) resmi kayıtlara göre, eşcinsellerin sayısı 3 milyon altı yüzbin. Bu rakam nüfusun yüzde 6’sına denk düşüyor.


The Independent gazetesi yeni yasayı yorumlarken yasanın uzun süren kampanya sonrasında çıktığını aktardı. Gazete, ilk evliliğin Kuzey İrlanda’da yapıldığını belirterek Grainne Close ve Shannon Sickels’ın evliliğinin, Birleşik Krallık yasaları önünde kabul gören ilk eşcinsel birliktelik olduğunu yazdı.


“DAHA MODERN BİR ÜLKE”


The Independent’deki “gay” evliliğinin önemini şöyle yorumladı:


“Bu gelişme, uzun yıllardır devam eden kampanyaların bir sonucu. Bu yasal düzenlemeyle eşcinsel çiftler, emeklilik, miras gibi malî konularda diğer evli çiftlerle eşit haklara sahip olacaklar. Elbette bu evliliklere karşı olanlar da var. Ancak ilk izlenimler, eşcinsel evliliklerin artık bir tabu olmadığını gösteriyor. Bu İngiltere’nin daha liberal, daha modern bir ülke olma yolunda attığı önemli bir adım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve + two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.