Gazeteciler ve milletvekilleri Genel Kurul’da “sansür yasası”nı protesto etti

Meclis Genel Kurulu’nda AKP-MHP tarafından getirilen “Sansür yasası” teklifi protesto edildi.

Siyah maskelerle Genel Kurula giriş yapan basın meslek örgütleri temsilcileri ve gazeteciler, “Sansür yasasına hayır”, “Basın ve ifade özgürlüğü istiyoruz”, “Anayasa’ya aykırı yasa geri çekilsin” yazılı dövizler taşıyan CHP’li milletvekilleri tarafından karşılandı. HDP’li ve İYİ Partili milletvekilleri de alkışlarla yasaya tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

“SANSÜR YASASI” TEKLİFİNİN İLK İKİ MADDESİ KABUL EDİLDİ

Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ilk iki maddesi kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, yasal zemine kavuşturulmaları için internet haber siteleri ile basın kartına ilişkin konular, Basın Kanunu’nun kapsamına alınarak, radyo, televizyon, kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttükleri enformasyon hizmetlerinde çalışan kamu personeli, basın kartı düzenlenmesi bakımından süreli yayın çalışanları gibi değerlendirilecek.

Basın Kanunu’nun amaçları arasına basın kartına ilişkin usul ve esasları belirlemek de eklenecek. Teklifle basın kartı talep eden medya mensupları ve enformasyon görevlileri, kanun kapsamına dahil edilecek.

İnternet haber siteleri de süreli yayın tanımı kapsamına alınacak. Teklifte “internet haber sitesi”, “İletişim Başkanı”, “İletişim Başkanlığı”, “Basın Kartı Komisyonu”, “medya mensubu”, “enformasyon görevlisi” de tanımlanıyor.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, kanun teklifinin birinci bölümündeki iki maddenin kabul edilmesinin ardından birleşime ara verdi.

Bilgiç, aradan sonra komisyonun yerini almaması üzerine yarın saat 14.00’te toplanmak üzere birleşimi kapattı. EVRENSEL

2637730cookie-checkGazeteciler ve milletvekilleri Genel Kurul’da “sansür yasası”nı protesto etti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.