‘Geççek’: Tarkan’ın yeni şarkısı siyasi tartışma yarattı

Tarkan’ın Perşembe akşamı YouTube üzerinden yayımladığı “Geççek” isimli şarkısına ait video klip birkaç saat içinde 3 milyona yakın kişi tarafından izlenirken sosyal medyada da gündem oldu.

Önce #geççek ardından da #gitçek etiketleriyle Twitter’da gündem olan şarkıda geçen “Gitçek gitçek, geldiği gibi gitçek/ Her şeyin sonu var, bu çile de bitçek” sözleri tartışma konusu oldu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve pek çok muhalefet partili milletvekili, şarkıyı sosyal medya hesabından paylaştı.

Bazı AKP’liler ise şarkıya tepki gösterdi.

Söz ve müziği Tarkan’a ait olan şarkı daha sonra diğer müzik platformlarında da yerini aldı. “Geççek”in düzenlemesi Tarkan’ın “Aacayipsin”, “Ölürüm Sana”, “Karma” ve “Dudu” gibi albümlerin aranjörü Ozan Çolakoğlu’na ait.

İrfan Yıldırım’ın yönettiği klipte bir bilgisayar korsanını canlandıran Tarkan, İstanbul’daki bilboardlarda ve insanların elektronik cihazlarının ekranında görülüyor.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle evden çalışmak zorunda kalanlar, uzaktan eğitimle ders alan öğrenciler, trafikte ya da toplu taşımadaki insanlar, konfeksiyon işçileri, güvenlik görevlileri, kağıt toplayıcılar ve sağlık çalışanları gibi toplumun farklı kesimlerinden insanlar da klipte yer alıyor.

Hatta klipte Tarkan, sanal gerçeklik gözlüğü kullanan bir çocuğun metaverse evreninde de yer alıyor.

Şarkı, klibi itibarıyla pandemiyi işaret etse de, sosyal medyada şarkıyı paylaşanlar şarkı sözlerindeki politik çağrışımları öne çıkardı.

‘Protest pop’

İnternet haber sitesi Gazete Duvar’ın yazarı, müzisyen ve akademisyen Mahmut Çınar, “Geççek” üzerine kaleme aldığı yazıda şarkıyı, “protest pop” olarak tanımladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Şarkının sözleri, dinleyen herkesi kaçınılmaz Covid dışında bir yere bakmaya yöneltiyor. Starlık biraz da böyle bir şey sanıyorum; aynı anda hem Covid gündemini yakalamak hem mevcut iktidardan ve onun siyasetinin neticesi olan ekonomik krizden dolayı boğulmuş halka şıkır şıkır bir şarkıyla tercüman olmak kolay değil.”

Pek çok politikacı da şarkıyı sosyal medya hesabından paylaştı. Bu isimlerden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener “Çoğu gitti az kaldı” ifadelerini kullandı.

Twitter paylaşımını geçin, 1

Twitter paylaşımının sonu, 1

CHP Sözcüsü Faik Öztrak da şarkı sözlerini alıntılayarak klibi paylaştı.

Twitter paylaşımını geçin, 2

Twitter paylaşımının sonu, 2

AKP İzmir milletvekili Alpay Özalan ise Twitter mesajında, “Umudu Tarkan olan bir muhalefet kümes bile yönetemez” dedi.

Twitter paylaşımını geçin, 3

Twitter paylaşımının sonu, 3

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan ise bugünkü köşesinde, “Geççek” ifadesinin eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i çağrıştırdığını yazdı.

Tarkan’ın Instagram’da şarkıyı paylaştığı ve 5 milyondan fazla görüntülenen gönderisine de pek çok sanatçı yorum yaptı.

Komedyen Ata Demirer, “Hayırlı olsun starım” yorumunu yaparken, müzisyen Onur Akın, “Hayırlı uğurlu olsun “Gitçek” Tarkan’cığım, bence de gitçek” ifadelerini kullandı.

Müzisyen Selda Bağcan da Twitter’da “Helalsin TARKAN! Nihayet kükredin” paylaşımını yaptı.

2585390cookie-check‘Geççek’: Tarkan’ın yeni şarkısı siyasi tartışma yarattı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven + 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.