GEÇEN HAFTANIN ÖNEMLİ İNGİLTERE HABERLERİ

Koalisyona yerel seçim darbesi
İngiltere’de iki yıl önce iktidara gelen koalisyon ortakları Muhafazakâr Parti ve Liberal Demokrat Parti dün yapılan yerel seçimlerde ağır yenilgiye uğradı. Londra belediye başkanlığı bugün belli olacak. BBC, açılan sandıklara göre; Muhafazakar Belediye Başkanı Boris Johnson’un, nam-ı diğer “Kızıl” Ken Livingston’un önünde olduğunu açıkladı…

Murdoch’a ‘iş göremez’ raporu

Medya patronu Rupert Murdoch’un, kendi medya imparatorluğunu yönetme yeterliliğine sahip olmadığı yönünde bir rapor hazırlandı. Raporda, “Murdoch önemli bir uluslararası şirketi yönetme yeterliliğine sahip değil” denildi. İngiliz parlamentosundaki partiler arası Kültür, Medya ve Spor Komitesi tarafından hazırlanan raporda, Murdoch’ın kendi şirketine bağlı bulvar gazetesi “News of the World”un telefon dinleme olayının boyutları hakkında parlamentoyu yanılttığı belirtildi.

‘Kemer sıkma programı büyümeyi engelliyor’

Guardian ekonomi sayfalarında da İngiltere’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün ‘Kemer sıkma önlemleri büyümeyi boğuyor’ uyarısına yer verdi. Kuruluşa göre, hükümetin mevcut planlarında değişiklik yapılmazsa İngiltere ekonomisi bu yıl hiç büyümeyecek ve işsizlik oranı yüzde 9’a çıkacak.

‘Avrupa baharı başlıyooor’

Londra Üniversitesi’nden hukukçu Prof. Kostas Duzinas bu pazar yapılacak Yunanistan ve Fransa seçimlerinin “Avrupa baharının başlangıcı” olabileceğini öne sürdü… İngiltere basınındaki bazı köşe yazarlarına göre; AB içinde kemer sıktıran bir kaç hükümetin düşmesi, domino etkisiyle diğer hükümetleri de sarsacak.

FT: Türkiye’de sağlıkcılara saldırının nedeni?

Financial Times, Türkiye’deki sağlık sistemini ele aldığı bir yazıda, sağlık personeline yönelik saldırıların kaynağında sağlık hizmetlerinde yüksek beklenti ve düşük hizmet kalitesi olduğunu savundu.

TOPLUM HABERLERİ

Kansere karşı ‘aşk şarkıları’

İngiltere’de müzik öğrenimi gören öğrencileri desteklemek amacıyla Canan Maxton’un kurduğu Talent Unlimited Vakfı bu kez kanserle mücadele eden Macmillan gönüllü grubuyla “Aşk ve Gönül Şarkıları” başlıklı yardım konseri düzenledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu Londra’ya geliyor

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanı olarak Londra’ya ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. Eşi Meral Eroğlu ile birlikte, 13 Haziran’da Kuzey Kıbrıs’la Dayanışma Derneği (KKDD)’nin davetlisi olarak Londra’ya gelecek olan Eroğlu, burada bir de konferans verecek.

BTKD’den Evliya Çelebi etkinliği

Geçen yıl UNESCO’nun “ Yılın Adamı” seçerek, doğumunun 400’üncü yılında “Evliye Çelebi” yılı ilan ettiği ünlü seyyahın izinden 40 gün,40 gecelik at yolculuğunu 4 asır sonra gerçekleştirip, kitap haline getirenlerden Prof. Donna Landry, Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğinde konferans verdi.

Youngeast Festival’i 7 Mayıs’ta

Çocuk ve gençleri sanata yönlendirmek, yaratıcılığa teşvik etmek, müziksel yeteneklerini geliştirerek toplumla buluşmalarına platform oluşturabilmek amacıyla düzenlenen Youngeast Festival’in bu yılki organizasyonu 7 Mayıs Pazartesi günü (Bank Holiday), London Saz Okulu’un dinleti salonunda gerçekleşecek.

KTHY mağdurlarına hukuk desteği

Alevi Cultural Centre and Cemevi (İAKM-Cemevi) önderliğinde başlatılan KTHY mağdurlarına destek çalışmalarına hukuk desteği de geldi… İAKM-Cemevi, iflas eden KTHY’nin mağdurlarını 12 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00 ile 16.00 arasında düzenlediği hukukçularla toplantıya çağırdı…

Turkish Forum’dan burs

Londra’da kurulu Turkish Forum UK (TFUK) , İngiltere’de yaşayan Türkler’in eğitim sorununa katkıda bulunacak araştırma için Türk öğrencilere 10,000 sterlin burs vereceğini açıkladı.

Parlamento’da Atatürkçülük kavgası

The Economist’in Türkiye sorumlusu Gazeteci Amberin Zaman ile Yeni Şafak Yazarı Hilal Kaplan’ın İngiliz Parlamentosu’nda konuşmacı oldukları panel, salonda bulunan Londra’daki “Atatürkçü”lerin sözlü müdahalesi ve hakaretleriyle kesildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.