Geçiyordum Uğradım kitapçılarda

Gazeteciliği yanı sıra romanları, sosyal bilim alanında akademik çalışmaları, ayrıca deneme yazılarıyla tiyatro oyunu dışında, Mahmut Şenol bu kez hikâyelerini Türk Okurlarına sundu. Kitap kapağındaki sanat çalışmasından baskıya kadar özenle hazırlanmış kitap için yayınevi editörlerinin değerlendirmesi şöyle dile getirildi:

Roman yazarlığına, genellikle hikâye sanatından sonra geçilir. Fakat, Mahmut Şenol tersinden gitti, evvela romanlarıyla tanındı, şimdi hikâyelerini toplu olarak bize sunuyor. Otuz yılı geçkin gazetecilik deneyimine, algısına, kavrayışına sahip olduğundan hikâyeleri de, bize bir “hikâyeyi” aktarıyor; anlaşılması zor sözcüklerle değil, yalın ve her tür Okuru kucaklayan cümlelerle…

Hikâyesinde şiiri andıran özdeyişler, söylenene kadar ter dökülmüş gibi görünen parlak sözler, sıkıntılı birine ait bilinç aktarımı, bize tanıştırdığı kahramanların remiz ve kinâyesi, hele hele “Aşk deniz mavisidir!” gibi sıradan inci tanesi de yok; sadece bir olayın berrak fotoğrafını edebiyatı kullanıp koyuyor ortaya. Şenol’un, Türk Hikâyeciliğinin ustaları Haldun Taner, Sait Faik, Orhan Kemal, Memdûh Şevket, Refik Halid, Kemal Tahir geleneğini sürdürüp bugünün kuşaklarına yeni olayları aktararak yazdığı hikâyeler hiciv, mizah ve dram arasında kurulu bir salıncakta Okurunu beklemektedir.

MAHMUT ŞENOL?

Açık Gazete’nin yayın Kurulu Üyesi, ABD-Kanada Temsilcisi ve köşe yazarı. Bodrum Kent TV-Gazete Kent ve Bodrum Baskısı adlı web portallarında 2004 yılından beri yazılarıyla yerel gazeteciliğe verdiği önemi ısrarla sürdürmektedir. Ayrıca ARKİTERA mimarlık ve kültür dergisinde, deneme yazıları yazmaktadır. Phaselis Adağı (2003), Bay Konsolos (2005) ve Çerkes Âdil Paşa’nın Tahsildarlık Günleri (2007) ve Akhisar Düşerken (2011), Capon Çayevi (2012) romanlarını yazan Mahmut Şenol, deneme ve gazete yazılarını Kayısı Topuklu Kadınlar (2011) adlı kitabında topladı. Altıncı Hasta (2010) başlıklı bir tiyatro eseri de bulunan Şenol’un bu çalışması e-kitap olarak yayımlandı.


AÇIK GAZETE:
Kalem ustası Mahmut Şenol’un yeni kitabını kutluyor, kitap kurtlarına öneriyoruz…

1573280cookie-checkGeçiyordum Uğradım kitapçılarda

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.