General Dostum’a polis kuşatması

Kabil polis şefi Selim Hasas, Dostum ile 50 kadar silahlı adamının, 2004 yılındaki devlet başkanlığı seçiminde Dostum’un danışmanlığını yapan Ekber Bey’i dövmekle suçlandığını, bunun üzerine harekete geçen güvenlik kuvvetlerinin, Özbek generalin Kabil’deki evini kuşattığını söyledi.

Evin onlarca polis tarafından kuşatıldığı, çevre binaların çatılarında da polislerin konuşlandırıldığı, ancak kısa bir süre sonra kuvvetlerin geri çekildiği ve kuşatmanın sona erdiği belirtildi.

Bir yetkili, olayın, soruşturulmak üzere adliyeye devredildiğini söyledi.

Dostum’un sözcüsü ise suçlamaların doğruyu yansıtmadığını belirtti ve polisin, Özbek generali gözaltına almaya çalışması halinde kargaşa çıkacağı uyarısında bulundu.
 Bunun bir komplo olduğunu, hükümetin, Dostum’un ayağını kaydırmaya çalıştığını ileri süren sözcü, “Hükümet, Dostum’u yakalamaya çalışması halinde, kuzeydeki 7 veya 8 bölgenin tavır alacağını bilmelidir” diye konuştu.

Sovyetler Birliği’nin 1979-89 yıllarındaki Afganistan işgaline karşı mücadele veren Özbek savaşçıların komutanlığını yapan Dostum, 2001’de Taliban’ı iktidardan uzaklaştıran ABD önderliğindeki güçlere Kuzey İttifakı komutanı olarak yardım etmişti.

 2004 yılındaki devlet başkanlığı seçiminde oyların yüzde 10’unu alan Dostum, daha sonra Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından askeri danışman olarak görevlendirilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.