Gül: Çanakkale bir gurur abidesi

Gül, Çanakkale’nin, bağrında yatan binlerce şehitle ”bir onur, gurur, şeref ve hürriyet abidesi” olduğunu belirtirken, Türk milletinin, ”büyük bir fedakarlık timsali olan ve gönüllerde ölümsüzleşen” şehitlerini hiçbir zaman unutmayacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 94. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, toplumları millet yapan özelliğin tarihleri, kültürleri ve değerleri olduğunu belirterek, Türk milletinin eşsiz bir tarihsel ve kültürel mirasa sahip olduğunu ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, tarihin eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin, Kurtuluş Savaşı’na ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade ederek, ”Çanakkale ruhu göstermiştir ki dünyada bu milletin varoluş iradesini kıracak hiç bir güç yoktur” dedi.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümü, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili Yunus Akgül ve beraberindeki heyet, Gelibolu Yarımadası’ndan getirilen toprak, deniz suyu ve Türk bayrağından olaşan ”kutsal emanetler”i Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunacak.
Başbakan Erdoğan da Çanakkale’de 18 Mart Stadyumu’ndaki ve Şehitler Abidesi’ndeki törenlere katılacak.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.