Gül’den Saddam yorumu: Biz karışmayız

Gül, Kayseri’de gazetecilerin soruları üzerine, Irak’ın birliğinin ve siyasi bütünlüğünün devam etmesine çok önem verdiklerini söyledi. Saddam Hüseyin’in idam cezasına çarptırılmasıyla ilgili bir soru üzerine, Gül, “O, onların bileceği iş. Biz başka ülkenin işine karışmayız. Irak bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve siyasi birliği olan bir ülke. Kendi seçimini yapmış ve bir göreve gelmiş bir hükümet ve parlamento var” diye konuştu.


Irak halkının geçmişten beri büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Gül, şöyle konuştu: “Irak halkı çok büyük sıkıntılar çekti. Gerek Saddam döneminde girdikleri anlamsız savaşlar, İran ile Kuveyt ile yapılan savaşlar nedeniyle milyonlarca insan öldü. Milyonlarca çocuk yetim, kadınlar dul kaldı, milyarlarca dolar da heba oldu. Bütün bu sıkıntılardan sonra ‘Irak tekrar düzlüğü çıksın’ diye beklenen bir dönemde, maalesef Irak şimdi başka sıkıntılarla uğraşıyor. Aslında Irak halkı ve Irak çok zengin. Arap ülkeleri içinde en büyük insan zenginliği ve tabii zenginliği olan ülke. Böyle bir ülkenin insanlarının daha mutlu ve daha müreffeh olması gerekirken, dünyanın en büyük sıkıntısını çekiyorlar.”


IRAK’IN BÜTÜNLÜĞÜNÜN ÖNEMİ


Irak’ın bütünlüğünün devam etmesi gerektiğini, bu konuda son günlerde bazı yanlış düşünceler olduğunu kaydeden Gül, şöyle devam etti:


“Son gönlerde yanlış alternatifler ortaya konuyor. ‘Acaba Irak bölünse daha mı iyi olur. Bu karmaşa biter mi’ diye. Bu konuda herkesin dikkatini çekiyoruz. Böyle bir şey sakın alternatif olarak düşünülmesin. Çünkü öyle bir şey Irak’ı inanılmaz ayrı bir kaosun içine sokar. Komşular da tabii çok farklı davranmaya başlar. Bu sadece Irak’ın problemi değil. Tüm bölgenin, dolayısıyla tüm dünyanın problemi ağırlaşır. Onun için herkesin dikkatini çekiyoruz. Kendi ülkelerine sahip çıksınlar. Arap, Kürt bunlar hep Irak vatandaşıdır. Irak da onlarındır. Biz de komşuları olarak onlara yardımcı olmayı arzu ediyoruz.”


Gül, bu açıklamanın ardından iki gündür bulunduğu Kayseri’den ayrıldı.


AÇIK GAZETE: Türkiye, Afganistan’a ve Lübnan’a BM gücü çatısında asker gönderirken bu onların işi demiyordu ama… Gül, takiyye yapıp “Irak’ta demokrasi kurulmaya çalışılıyor, Demokrasilerde idam cezası çağdışıdır…” ya da “İşgal altındaki bir ülkenin yargısı bağımsız olamaz. Saddam tarihe karşı suç işlemiştir ama onu yargılayacak olan yine kendi halkıdır. İşgalciler değil…” diyebilirdi…

1035070cookie-checkGül’den Saddam yorumu: Biz karışmayız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 17 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.