Göçmen ve Mülteci Online Müzik Festivali yarın

Dünyanın dört bir yanına dağılmış olan göçmenler ve mülteciler, Coronavirüs günlerindeki zorlu yaşam koşullarına rağmen umutlarını canlı tutuyorlar ve bunu müziklerine yansıtıyorlar. Böylece şarkılarıyla yeni bir dünyanın taşıyıcıları olduklarını haykırıyorlar.

“Aynı Gökyüzü Altında & Göçmen ve Mülteci Müzik Festivali” adına Eda Çatalçam*’ın yaptığı açıklamada şöyle denildi:

“Festival boyunca aynı gökyüzü altında notalara bineceğimiz yolculuğumuzda sınırların, dillerin ve milletlerin ötesinde bir yerde buluşacak, hayatın bizi bastırdığı yere rağmen şarkılar söyleyip dans edeceğiz. 

Yaklaşık bir yıldır devam eden Coronavirüs salgını, bir insanın vazgeçilmez psikolojik dayanıklılık ihtiyacını yansıtıyor. Bu temel ihtiyaca “Sanat” denir. Sanatın, insanların kendilerini ve başkalarını anlamalarına yardımcı olan durumlarının gerçekliğinde, insanların kendilerini ve yaşamlarını birçok yönden yeniden yorumlamasına izin veren bir kapı açtığını bir kez daha deneyimledik. 

Manuel Castells’in söylediği gibi, “Sanat her zaman farklı ülkelerden ve kültürlerden, farklı cinsiyetler, farklı sosyal, etnik veya güç grupları arasında köprü kurar. Sanat, insanlar arasındaki farklılıkları, çatışmaları ve baskıları bir kenara bırakır ve onların birlikte yaşama yeteneklerini deneyimlemelerini sağlar.” Bu anlamda sanatın renk, dil, din ve ırktan bağımsız olarak tüm dünyanın paylaştığı, ortak bir görsel dil olan evrensel bir araç yarattığı söylenebilir.

Coronavirüsün dil, din ve ırk farkı gözetmeksizin tüm dünya için tehdit oluşturması, insanlara kendi etnik kimliklerinin ötesinde bir insan olduklarını bir kez daha hatırlattı. Anılarımızda Corona’nın öldürücü etkisinin yarattığı endişe ve korku her birimizde farklı tepkilere yol açsa da, “Aynı Gökyüzünün Altında Festivali” sembolik gücünü kullanarak insanların zihninde yeni ve umut dolu anılara yer açmayı hedefliyor.

Dünyanın dört bir yanına dağılmış olan göçmenler ve mülteciler, Corona günlerindeki zorlu yaşam koşullarına rağmen umutlarını canlı tutmakta ve umutlarını müziklerine yansıtmaktadır. Böylece şarkılarıyla yeni bir dünyanın taşıyıcıları olduklarını haykırıyorlar. “Aynı Gökyüzünün Altında” festivali bu sesleri Afrika’nın güneyinden Avrupa’nın kuzeyine kadar tüm dünyada ortak hale getirmek istiyor. Böylelikle bu kişilerin geldikleri yeni coğrafyalara entegrasyon ve sosyal uyum çabalarının desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Hakan Kılman da Festival’e katılacak

Ana teması yeni coğrafya, yeni hayatlar ve yeni umutlar olan “Aynı Gökyüzünün Altında” Festivali Youtube ve Zoom’da online olarak yayınlanacak. Katılımcılar çoğunlukla amatör mülteci veya göçmen grupları olacaktır. Ayrıca festivale ünlü şarkıcı ve müzik gruplarının misafir olarak katılacaklar.

Festival 27 Mart 2021’de İngiltere saatiyle 17.00’de, Türkiye saatiyle 20.00’de başlayacak. Türkçe ve İngilizce canlı sunulacak olan festivalde yayın akışı, katılımcı grupların mülteci ve göçmenlik koşulları altında müzik hayatlarına nasıl devam ettiklerini anlatan 3-4 dakikalık kliplerle zenginleştirilecek.

Festivalin amacı

Festivalimizde göçmen müzisyenlerin Corona salgını sonrasındaki değişime nasıl ve hangi yollarla uyum sağladıklarına gözlerinden ve seslerinden şahit olmak hedefleniyor. Müzisyenlerin videolarının paylaşılacağı festivalimizde onları daha yakından tanıma fırsatı bulacağız. Corona salgını sırasında değişen şartlarda gözlerinden alınacak kayıtlarla nerede ve nasıl müzik yaptıklarını görme şansına sahip olacağız.

Festival için özel olarak çekilecek olan bu performans kayıtlarının amacı; göçmen müzisyenlerin performanslarını icra ederken, müziğin evrensel ve aidiyetsiz kapılarını günlük hayatın kaygılarının ötesinde hep birlikte açmaktır.

Festival boyunca aynı gökyüzü altında notalara bineceğimiz yolculuğumuzda sınırların, dillerin ve milletlerin ötesinde bir yerde buluşacak, hayatın bizi bastırdığı yere rağmen şarkılar söyleyip dans edeceğiz. şimdi. Festival boyunca, müziğin en saf haliyle kalbimizde yakaladığı hayatın güvenli kucaklaşmasını hepimiz hatırlayacağız.

“Aynı Gökyüzü Altında & Göçmen ve Mülteci Müzik Festivali” ülkelerini ve doğdukları yerleri geride bırakarak yepyeni bir hayata başlayan müzisyenlerin, evrenselliğinde nasıl bambaşka kültürleri, dilleri ve koşulları benimsediklerini bizlere göstermeyi amaçlıyor.

Aynı Gökyüzü Altında Festivali Türkiye’de Mugyed ve RefugeenewsTürkiye, İngiltere’de Mavi Production UK tarafından yönetiliyor.

Festival Katılımcıları 

“Aynı Gökyüzü Altında” festivaline Suriye’den Almanya’ya, Türkiye’den Avustralya’ya kadar pek çok müzisyen katılıyor. Göçmen ve mülteci müzisyenlerin yanı sıra konuk olarak da pek çok sanatçı yer alacak.

Participating immigrant-refugee musicians from Turkey

Enzoİkah

Omar Alkilani

WassimMataoui

AlaaAlkhatib

Mohammed Nader Hamta

TambiCimuk, Çerkez

QıamAshoori

Participating immigrant-refugee musicians from England

HakanKilman

SibelTüzün

OnurUz

Suna Alan

Penny Waterhouse

Tamara Raven

DolunayObruk

Participating immigrant-refugee musicians from Germany

YurdalÇağlar

Participating immigrant-refugee musicians from America

FeyzaEren

Participating immigrant-refugee musicians from Austria

SakineTeyna

Guest Artists

AhmetKenanBilgiç

Gülinler

Bilge Su

İrfanAlış( Peyk Band)

EvrimDemirel

GüvençDağüstün

TuğrulTülek ( YaDa Band)

ÖzgünSemerci

Philip Arditti

HiblaMukba”

____________________

* EDA ÇATALÇAM

EdaÇatalçam was born in 1979 in Ankara. After graduating from the Department of Economics and Industrial Relations, she came to Istanbul in 2002 and joined the SemaverKumpanya, with her passion for theatre, which she always postponed and could not give up. Since then, she took part in many adult and children’s theatre plays. Meanwhile, she worked in Akbank Production Theater and Aysa Production theatres. Continuing her education with the theatre, she completed her acting master’s degree at Kadir Has University and started her doctorate education in Ankara University Language History Theater Department.

Eda Çatalçam worked in project management and scenario development at the production company. She took part in television and motion picture projects as an actor.

She also took part in television and cinema movie projects as an actress. Eda loves children, so therefore she also was an actor and a director in children’s theatre plays. She developed short-animated films and program contents for children. Her theatre plays have been shown in many festivals and theatre platforms.

Eda is married and has a 7 year old daughter, and has been living in UK since August 2019.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five − 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.