Gökyüzü sizi çağırıyor!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE  – Burdur’da başlatılan balon turları 1.500 metreden 2 bin yıllık tarihi görme fırsatı sunuyor…
 
Burdur’da girişimci Kemal Arslan’ın başlattığı sıcak hava balon turları, Göller Bölgesi’nin merkezinde bulunan tarihi ve doğal güzelliklere 1.500 metre yükseklikten görebilme fırsatı sağlıyor. Sagalassos ve Kbyra gibi antik kentlerin yanı sıra Burdur Gölü, Karataş Gölü ve rengarenk tarlaların üzerinde yapılan balon turlarının bölgenin turizmine önemli katkı sağlayacağını dile getiren girişimci Kemal Arslan, balon turlarının Burdur turizmini geliştirmesinin yanında yöre insanının refahına da katkı sağlayacağını söyledi.
 
BURDUR’DA BAŞLATILAN BALON TURLARI İLGİ GÖRDÜ
Burdur’da iki yıldır sürdürülen çabaların ardından geçtiğimiz Temmuz başlatılan sıcak hava balonu turları yöre halkından ve ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Burdurlu girişimci Kemal Arslan tarafından başlatılan balon turizmi çerçevesinde ziyaretçiler 1.500 metre yükseklikten yörenin tarihi ve doğal güzelliklerini görme fırsatı buluyor. Antik kentler, göller ve rengarenk tarlaların üzerinde gerçekleştirilen balon turları hakkında bilgi veren Psidia Ballons şirketi sorumlusu Kemal Arslan, şunları söyledi:
 
‘BURDUR TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK’
“Alternatif turizm faaliyeti olarak bugüne kadar ülkemizde sadece Kapadokya’da yapılagelen Sıcak Hava Balon turlarına yeni bir anlayış getirerek bölgemizde turizmin hizmetine sunduk. Tarihte Psidia uygarlığına ev sahipliği yapan Göller Yöresi ve Burdur’un tarihi zenginlikleri ve doğal güzelliklerini, göllerini 1. 500 metre yükseklikten  seyretmek  doyumsuz bir keyif sunuyor. Ülkemiz turizminin başkenti olarak anılan Antalya’ya yalnızca 1,5 sat uzaklıkta gerçekleştirilen balon turlarının, Burdur turizminin gelişmesinin yanı sıra bölge insanının refahına da önemli katkılar yapacağına inanıyoruz. Bütün gökyüzü tarih ve doğa tutkunlarını Göller Bölgesi’nin güzelliklerini görmeye davet ediyoruz.”
 
_____________
Burdur’da balon turları video: 
Pisidia Balloons Burdur | Balon turu | burdur balon turu, burdur balon turları, balon turu fırsatları, burdur
2006200cookie-checkGökyüzü sizi çağırıyor!
Önceki haberGDO’lu bebek mamaları hakkında AYM’den ilginç karar
Sonraki haberBu fotoğraftaki yitirdiklerimize oturup ağlamalıyız!
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.