Greenpeace’den Green School kampanyası

Greenpeace ilk olarak Türkiye’de başlattığı “Green School” projesi kapsamında, pilot okul olarak seçilen Özel BJK İlkokulu’nda altı hafta sürecek olan atölye çalışmaları düzenleyecek. Bu atölye çalışmaları ile daha çevreci, yaşadığı gezegene ve tüm canlılara duyarlı, kendi sorumluluğunun farkında ve eğitimini tamamen çevreye uyumlu ve sağlıklı bir ortamda sürdüren çocuklar yetiştirilmesi hedefleniyor.

Dünyamız ciddi bir küresel ısınma tehdidiyle karşı karşıya. Bu tehlike maalesef gelecek kuşakları bizi etkilediğinden çok daha fazla etkileyecek. Dünyanın kurtuluşu için en önemli ihtiyacımız, doğal dengeleri bozulmamış, sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşamak isteyecek, bizlerden daha bilinçli çocuklar yetiştirmek.

Greenpeace Green School Proje Sorumlusu Asu Sanem Kaya, “Günümüzde okullarımız bile; su, enerji, yiyecek, kağıt gibi değerlerin ve doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesinde rol oynamaktalar. Oysa özellikle ilköğretim düzeyindeki okullar, bir yandan çevre bilinci olan nesiller yetiştirirken diğer yandan da uygulanabilir çevresel değişimleri hayata geçirme konusuna büyük bir potansiyele sahipler” dedi ve ekledi, “ Greenpeace, Green School Projesi’ne imza atarak değişime öncülük edecek çocuklar yetiştirmek için önemli bir atılım gerçekleştiriyor. Çocuklarımız, her şeyden önce okullarını daha çevreci bir yer haline getirmekle işe başlıyor”.

Gökkuşağının renkleri, Green School’a hayat veriyor

Greenpeace’in amblemlerinden biri olan gökkuşağının altı rengi, Green School Projesi’nin temasını oluşturuyor. Greenpeace’in Green School olarak belgelendirdiği tüm okullar bu gökküşağına sahip olabilecek. Her biri ayrı anlamlara sahip olan her renk (1), aynı zamanda Green School Projesi’nin eğitim konseptini de oluşturuyor.

Özel BJK İlköğretim Okul Müdürü Genel Koordinatörü Naime Demirbaş, “BJK Koleji ve Greenpeace, çevre ve çocuklarımız adına büyük bir adım atarak çocuklarımızın daha sağlıklı ve yeşil bir ortamda eğitim almaları için biraraya geldi. Daha yeşil ve sağlıklı bir eğitim ortamı öğrencilerin matematik ve okuma alanında daha fazla gelişme göstermelerini sağlıyor (2). Çocuklarımız kendi yarattıkları ve yürüttükleri bu projenin, okulumuzu daha yeşil bir okul haline getirdiğini deneyimleyerek yaşayacak. Bu alanda yaşıtlarına ve diğer tüm çocuklara öncülük edecek” dedi.

Kaya, “Öğrenciler, Greenpeace kampanyalarının yaklaşımıyla kendi “Green School” projelerini yürütecek ve takım üyeleri olacaklar, kendi kampanyalarını başından sonuna kadar kendileri yürütecekler. Green School atölye çalışmasının en güzel yanlarından biri de, eğer isterlerse ailelerin de çocuklarıyla birlikte bu eğitime katılabilmeleri” dedi.

Temelleri ülkemizde atılan ve ilk testleri gerçekleştirilen Greenpeace Green School Projesi’nin bir diğer amacı, Türkiye ve çevre ülkelerdeki birçok çocuk projesine ilham vermek. Çalışma zaman içerisinde bölge geneline yayılarak büyük bir projeye dönüşecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.