Gülen’in kayıtları bir bir siliniyor

Gülen’in ABD’ye gitmesine gerekçe gösterilen sağlık sorununa ilişkin hasta kaydı; tedavi olduğu Hacettepe Üniversitesi’nin arşivlerinden çıkmadı.
TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’nun talebi üzerine yapılan incelemede Gülen’in ne fiziki hasta kaydı ne de sağlık raporu bulundu. Türk Hava Yolları’nda (THY) da Gülen ABD’ye giderken uçaktaki yolcu listesine ulaşılamaması akıllara Gülen’le ilgili eski belgelerin yok edildiği şüphesine neden oldu.
TBMM Darbe Araştırma Komisyonu, Fethullah Gülen’in 1999 yılında ABD’ye gitmesini kapsamlı bir şekilde mercek altına almıştı. Komisyon; ABD’ye gitmeden önce Gülen’in tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi’ne resmi yazıyla başvurarak Gülen’in yurtdışında tedavi gerektiren rahatsızlığının ne olduğunu ve Türkiye’de tedavisinin mümkün olup olmadığını; tedavinin ABD dışında başka bir ülkede yapılıp yapılamayacağını; Gülen hakkındaki sağlık durumu raporunun hangi tarihte verildiğini sordu.
Var ama yeni tarihli
Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü’nün verdiği yanıtta; Gülen’e ait kaydın, hastane bilgi sisteminde 1998-1999 tarihinde açılmış bulunan bir hasta kaydında bulunduğunu bildirdi. Yanıtta; söz konusu “75yE 901458” numaralı kayıt incelendiğinde Gülen’in hastanenin daha sonra bir tarihte elektronik kayıt sistemine geçmesi nedeniyle kaydın başvuru tarihinden sonraki bir tarihte aktarılmış bir kayıt olduğu değerlendirmesi yapıldı.
Yanıtta, Gülen’in fiziki hasta kayıt dosyasına ise tüm arşivilerde yapılan araştırmalara karşın ulaşılamadığı belirtilerek, “Yetkili kurum ve kuruluşlardan mevzuata ve usulüne uygun olarak talep edilmesi durumunda hasta kayıt dosyası gönderilebilmektedir. Ancak bu tür durumlarda mutat bir uygulama olarak tutulan, isteyen kurum ve istenme nedenine ilişkin kayda da söz konusu hastanın dosyasına da olması gerektiği yerde rastlanılmamıştır” değerlendirilmesi yapıldı. Buna göre Gülen’e ait hasta kayıt dosyası bulunmadığı gibi; bu dosyanın yetkili bir kuruma gönderildiğine ilişkin bir bilgi de yer almıyor.
Sağlık raporu da yok
Rektörlüğün yanıtında Gülen hakkında Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenmiş olduğu belirtilen sağlık raporunun da aslı ya da suretine hastane kayıtlarında rastlanılmadığı belirtildi. Rektörlüğün komisyona ilettiği yanıtta, söz konusu yıllarda yürürlükteki mevzuat uyarınca yurtdışına yapılacak resmi sevklerde üniversite hastanelerinde düzenlenmiş raporların yeterli olmadığı ve devlet eğitim hastanesinin heyet raporuna ihtiyaç duyulduğu da anımsatıldı. Yanıtta Gülen’e ilişkin kaydın Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunabileceği belirtildi. Mahmut Lıcalı / Cumhuriyet
2040870cookie-checkGülen’in kayıtları bir bir siliniyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.