Gülmen ve Özakça’ya destek artıyor: Yalnız iş-aş değil, onur mücadelesi

KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için 69 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek her gün büyüyor. TİHV, İHD, İstanbul Tabip Odası ve Toplumsal Bellek Platformu “Ölüme izin vermeyelim, aslolan yaşamdır” çağrısı yaptı.

Akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça’nın, “İhraç edildim. İşimi, ekmeğimi, onurumu istiyorum” diyerek baştıkları direnişin 188, açlık grevinin 68. günü de geride kaldı. Dün bağımsız Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka, tiyatrocu Levent Üzümcü ve çok sayıda yurttaş, İnsan Hakları Heykeli önüne giderek destek verdi.

Dayanışma içinde olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Nazlıka, direnişçilerin yanında olduklarını belirtti. Nazlıka, dünyada tarihi değiştirenlerin ‘Hayır’ diyenler olduğunu söyleyerek “Siz insanların işini alabilirsiniz ama onların yüreklerini ve onurlarını alamazsınız. Nuriye ve Semih sadece iş ve aş mücadelesi vermiyor. Aynı zamanda onurlarını koruyorlar. Sadece kendileri için de değil tüm bu haksızlığa uğrayanlar için” ifadelerini kullandı. “Burada bu kadar çok insanın toplanmasının sebebi ikinizin ısrarlı ve onurlu duruşudur” diyen Üzümcü, ekmeği ile oynanmış 40 bine yakın kişinin ekmeğini, aşını düşünerek garsonluk yaptığını, limon sattığını söyledi.

‘Biat etmedik’

Milletvekili Nazlıaka, “İşlerine gelmeyen herkesin terörist torbasına atılığı herkes için bu direnişi sergiliyorlar” dedi. Üzümcü ise, “Bu insanlar bu ülkenin yetiştirdiği nadide insanlardır. Silahların değil, barışın olduğu bir Türkiye’nin peşine düşmüşlerdir” dedi. KHK ile işine son verilen Veli Saçılık ise biat etmedikleri için ‘terörist’ nitelemelerine maruz kaldıklarını belirtti.

2089510cookie-checkGülmen ve Özakça’ya destek artıyor: Yalnız iş-aş değil, onur mücadelesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.