6.5 C
Istanbul
Saturday, March 25, 2023
Londra Bizimkiler
Ana Sayfa TÜRKİYE Güvenlik kaynakları: 5 günlük sürede uzatma olmayacak

Güvenlik kaynakları: 5 günlük sürede uzatma olmayacak

YPG’ye çekilmesi için verilen sürede 4. güne gelindi. MSB “ABD ile yapılan mutabakata rağmen PKK/YPG’li teröristlerce 17 Ekim saat 22.00’den itibaren toplam 36 taciz/ihlal gerçekleştirilmiştir” açıklaması yaptı. Güvenlik kaynakları, yarın saat 22.00’de dolacak sürede uzatma olmayacağını belirtti. Açıklamaya göre; şimdiye kadar bölgeden 125 araç çıkış yaparken, harekatta etkisiz hale getirilen terörist sayısı 765 oldu.

ABD ile yapılan anlaşma gereği, YPG’ye Suriye’deki bölgeden çekilmesi için verilen 120 saatlik süre yarın doluyor.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan süreçle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“TSK, 17 Ekim 2019 tarihinde Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat çerçevesinde, PKK/YPG teröristlerinin 120 saat içerisinde bölgeden çıkmasını yakından takip etmektedir. Bu kapsamda kesinlikle hiçbir engelleme yapılmadığı gibi bölgeden çıkış faaliyetleri sıkı şekilde ABD’li muhataplarla koordine edilmektedir.

Bu kapsamda şimdiye kadar bölgeden 125 araç çıkış yapmıştır.

36 TACİZ VE SALDIRI GERÇEKLEŞTİ

ABD ile yapılan mutabakata rağmen PKK/YPG’li teröristlerce 17 Ekim 2019, saat 22.00’den itibaren toplam 36 taciz/ihlal gerçekleştirilmiştir.

Konuyla ilgili ABD askerî yetkilileri ile yakından koordineye devam edilmektedir.”

“SÜREDE UZATMA OLMAYACAK”

Güvenlik kaynakları, 120 kilometrekarelik alanda güvenli bölge oluşturulacağını ve 5 günlük sürede bir uzatma olmayacağını belirtti.

“765 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

Açıklamaya göre; Barış Pınarı Harekatı’nda 765 ‘terörist’ etkisiz hale getirildi, 111 yerleşim merkezi ile 1500 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı.

Bakanlık, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uluslararası hukuk ve anlaşmalarla yasaklanan hiçbir mühimmat veya kimyasal silah kullanılmamaktadır” ifadesini kullandı.

2344560cookie-checkGüvenlik kaynakları: 5 günlük sürede uzatma olmayacak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.