Hakan Atilla 6 suçlamanın 5’inde suçlu

ABD’de görülen Hakan Atilla davasında jüri kararını açıkladı. Mahkeme jürisi, Atilla’yı 6 suçlamanın beşinden suçlu buldu. Atilla, kara para aklamaktan suçsuz bulundu.

ABD’de görülen davada Halkbank eski Genel Müdür  Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkındaki kararını açıklayan jüri, 5 suçtan suçlu  bulduğu Atilla’yı “kara para aklama” suçlamasından suçsuz buldu.

New York’ta görülen Hakan Atilla davasında jüri kararını açıkladı.

Buna göre Atilla, kendisine atfedilen “ABD’nin İran’a yönelik  yaptırımlarını delmek”, “ABD’yi aldatma suçuna iştirak etmek”, “ABD bankalarını  dolandırmak”, “ABD bankalarını dolandırmaya iştirak etmek”, “kara para aklama  suçuna iştirak etmek”ten suçlu bulundu. Atilla, “kara para aklamak” suçlamasından  ise suçsuz bulundu.

CEZA DURUŞMASI 11 NİSAN’DA YAPILACAK

12 jüri üyesi tarafından her bir suçlamayla ilgili ayrı ayrı oy  birliğiyle alınan kararın ardından Yargıç Richard Berman’ın 11 Nisan’da  duruşma  yaparak Atilla’nın alacağı cezaya karar vereceği bildirildi.

Davanın esastan görülmesi süreci 22 Kasım’da başlamış, karar verme  sürecini yılbaşından önce yetiştiremeyen jürinin 3 Ocak’ta yeniden bir araya  gelmesine karar verilmişti.

Davada jüri müzakerelerine devam edilirken duruşma salonunun ilk  sırasında Atilla’nın eşi Burçin Atilla hazır bulundu. Atilla’nın salona gelişinde  eşiyle arasında duygusal anlar yaşandı. Eşiyle ilgili jüri kararı açıklanmasının  ardından ise Burçin Atilla’nın gözyaşlarına hakim olmadığı gözlendi.

SAVUNMA MAKAMININ ‘HATALI YARGILAMA’ TALEBİ İKİNCİ KEZ REDDEDİLMİŞTİ

Savunma makamı, 19 Aralık’ta Atilla’nın çapraz sorgusu sırasında  savcılığın sanığa yönelttiği bir soruya itiraz etmiş ve mahkemeye ikinci kez  “hatalı yargılama” yapıldığı gerekçesiyle dilekçe sunmuştu.

İtiraz dilekçesinde Atilla’nın avukatları savcılığın çapraz sorgusunda  “Atilla’nın İran yaptırımlarını ihlal ettiğini savunan 17-25 Aralık’tan sonra  eski Bankalar Yeminli Murakıbı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) firarisi Osman  Zeki Canıtez tarafından hazırlanan raporu sunduğunu”, bu raporun deliller  arasında yer almamasına rağmen jüri önüne getirildiğini ve bunun jüri üyelerini  yanlış yönlendirdiğini savunmuştu.

Davanın yargıcı Richard Berman, Atilla’nın “tamamen adil ve şeffaf bir  şekilde” yargılandığı ve çapraz sorgusu sırasında sanıktan bu rapora ilişkin  soruyu cevaplaması istenmediği gerekçesiyle “hatalı yargılama” itirazını kabul  etmedi.

Savunma makamının FETÖ mensubu, firari eski Komiser Yardımcısı Hüseyin  Korkmaz’ın “çalıntı deliller sunması” ve “yanlış ifade vermesi” nedeniyle  mahkemeye yaptığı hatalı yargılama” itirazları da reddedilmişti.

YARGIÇ, KORKMAZ’IN TANIKLIĞINI HUKUK KURALLARINA UYGUN BULMUŞTU

Savcılığın mahkemeye tanık olarak getirdiği Korkmaz’la ilgili herhangi  bir sorun bulunmadığını dile getiren Berman, bu kişinin tanık olarak dinlenmesini  “tamamen yasal” ifadeleriyle tanımlamıştı.

KORKMAZ, FBI’DAN 50 BİN DOLAR ALDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Hüseyin Korkmaz çapraz sorgusu sırasında ABD Federal Soruşturma  Bürosunun (FBI) kendisine 50 bin dolar verdiğini ve ABD’de oturduğu evin kirasını  ise savcılığın ödediğini söylemişti.

Korkmaz, ABD’ye geldiği günden beri hiç çalışmadığını ancak çalışma  başvurusunda bulunduğunu ve iki hafta önce olumlu yanıt aldığını anlatarak ABD  hükümetinden yardım alıp almadığı sorusuna, “Savcılık 3 defa 300 dolar, toplamda  900 dolar verdi.” demişti.

BHARARA YARGIÇ VE SAVCI YARDIMCILARIYLA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Duruşmanın 19 Aralık salı günkü oturumunu izleyenler arasında  Türkiye’de hakkında soruşturma açılan eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı  Preet Bharara da vardı.

ABD başkanı Donald Trump tarafından görevden alınan Bharara’nın  duruşmanın ardından savcı yardımcılarıyla ve Yargıç Berman ile görüşmesi ise  dikkati çekmişti.

2150870cookie-checkHakan Atilla 6 suçlamanın 5’inde suçlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.