Halk TV’ye beş gün karartma, Yeni Yaşam’a erişim engeli

Halk TV’ye 5 günlük karartma cezasının tebliğ edilmesi sonucu kanalın ekranı pazartesi gününden itibaren 5 günlüğüne karartılacak. Öte yandan Yeni Yaşam Gazetesi’nin internet sitesine de Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişim engeli getirildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Halk TV’ye verdiği 5 günlük ekran karartma cezası tebliğ edildi. Halk TV’nin cezanın durdurulmasına dönük hukuki girişimleri ise sonuçsuz kaldı. Halk TV ekranı, 27 Eylül Pazar gününü 28 Eylül Pazartesi gününe bağlayan gece yarısı saat 00.00’da kararacak ve 2 Ekim Cuma gününü 3 Ekim Cumartesi gününe bağlayan gece yarısı saat 00.00’da yeniden yayında olacak.

Halk TV cezaya ilişkin açıklamasında yürütmeyi durdurma talebinin kabul edilmediği ve kararın taraflarına tebliğ edildiğini belirterek “Mahkeme, esastan kararında, RTÜK’ü haksız bulur ve 5 günlük karartma cezasını iptal ederse, telafisi imkansız bir sonuç ortaya çıkacak. Dahası, bu dava sürerken, RTÜK’ün aynı maddeden bir kez daha ceza vermesi durumunda Halk TV tamamen kapatılmış olacak. Buradaki hukuk garabetini yasa yapıcıların ve hukukçuların dikkatine sunuyoruz” dedi.

RTÜK 5 günlük karartma cezasını Ayşenur Arslan’ın 16 Haziran 2020 tarihli Medya Mahallesi programındaki bazı ifadelerine dayandırdı.

Halk Tv tarafından yapılan açıklamada Ayşenur Arslan’ın “Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını rencide etmek ve onları hafife almakla” itham edildiği ve RTÜK’ün “Yayınlar, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz” maddesine dayanarak Halk TV’yi cezalandırmak istediği belirtilerek “Söz bitti. Hukuk da…” dedi.

Açıklama “Siyasetçiler ve haber alma hakkı gaspedilen milyonlar belki de bir adım sonra sesi tamamen kesilmiş, ekranı tamamen karartılmış bir Halk TV’ye hazırlanıyor…” ifadeleriyle sonlandı.

TELE 1 DESTEK İÇİN 1 DK EKRAN KARARTACAK
RTÜK tarafından 3-8 Eylül 2020 tarihleri arasında 5 günlüğüne karartılan TELE 1 de Halk Tv’ye destek vermek için 5 günlük süre boyunca saat 21.00’de ekranlarını bir dakikalığına karartacağını duyurdu.

YENİ YAŞAM’A ERİŞİM ENGELİ

Öte yandan Yeni Yaşam Gazetesi’nin internet sitesine Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişim engeli getirildi.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin internet sitesine Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi.

Yeni Yaşam Gazetesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Özgür basına ve muhalefete yönelik baskıların arttığı bu günlerde gazetemizin yeniyasamgazetesi1.com adresine de erişim engeli getirildi. Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından getirilen erişim engeli ile ilgili “25/09/2020 tarihli D. İş sayılı karar istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” ifadelerine yer verildi. Ancak erişim engeline söz konusu haber ile ilgili tarafımıza henüz bir bilgilendirme yapılmadı.”

Gazetenin internet sitesine şu adres üzerinden ulaşılabilir: http://yeniyasamgazetesi2.com

2455160cookie-checkHalk TV’ye beş gün karartma, Yeni Yaşam’a erişim engeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.