Haluk Gerger kötümser konuştu

Araştırmacı – yazar Haluk Gerger, 13 Eylül Cumartesi günü Göçmen İşçiler Kültür Derneği’nde düzenlenecek olan panelde Türkiye ve bölgesindeki son gelişmeleri anlattı.  


Dr. İbrahim Okçuoğlu’nun da konuşmacı olduğu “Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’da toplumsal ve siyasal gelişmeler” konulu panel 13 Eylül Cumartesi günü gerçekleşecek ve saat 17'de başladı.


Gerger, AKP ve ulusalcı-laik kesim arasında bir güç mücadelesinin yaşandığını, ne yazık ki her iki kesimin de ABD emperyalismine kendisini beğendirme uğraşısında olduğunu söyledi.


Ergenekon soruşturmasının bir türlü Kürt cinayetleri ve Şemdinli'de devlete uzanamadığını belirten Gerger, ekonomik kriz konusunda da kapitalizmin bir insanlık krizine yolaçtığını öne sürdü.


Krizde milyarlarca insanın yoksullaşabileceğine dikkat çeken konuşmacı, Türkiye'yi de etkilemesi durumunda iktidarların bu yükün altında ezilebileceğini belirtti.


Gerger, devrimci yapılar arasında güçbirliğinin her zamankinden daha önemli olduğunu dile getirdi.


HALUK GERGER?


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararasi iliskiler bölümü eski öğretim üyesi olan Haluk Gerger’in bu görevine YÖK ve 1982 anayasası yürürlüğe girdiği gün son verildi.


Çesitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. İnsan Hakları Derneği Kurucu Üyesi.


Darmstadt Teknik Üniversitesi'nde 1996 ve 1999 yıllarında misafir öğretim üyesi olarak bulundu.


ABD’DEN 1 DOLAR TAZMİNAT


Haluk Gerger, 1 Ekim 2002 tarihinde 10 yıllık vizesi bulunmasına rağmen ABD'nin New York Havalimanı'nda eşiyle birlikte ülkeye giriş yapmak istemiş, ancak kendisine vizesinin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından iptal edildiği söylenerek ABD'ye girişi engellenmişti.


Gerger, ABD sınır kapısından Türkiye'ye dönmesi için baskı yapıldığını, bu süre içerisinde ABD polisi tarafından sorgulandığını, parmak izinin alınıp ve fotoğrafının çekilerek, suçlu mumelesi yapıldığını öne sürerek, maddi ve manevi zarara uğradığını savundu.


Gerger, 18 Şubat 2003 tarihinde Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açmıştı. Dava sonucundaAnkara Asliye Hukuk Mahkemesi ABD’yi, yazar Haluk Gerger'in vizesi olduğu halde ülkeye sokulmayarak, kişilik haklarının ihlal ettiği gerekçesiyle 1 dolar manevi tazminata mahkum etti.


FOTOĞRAF (Faruk Eskioğlu çekti): Haluk Gerger

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.