Hasan Saltık’ı yitirdik

Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık (57) geçirdiği kalp krizi sonrasında yaşamını yitirdi.

Yaklaşık 30 yıldır müzik piyasasında önemli çalışmalara imza atan Saltık, bir söyleşisinde “Projelere hiç ticari olarak bakmadık. Yani her zaman kazandığımız paranın şirket ve kurumsal olarak bir bölümünü, ‘Şu projeye, bu projeye gitsin’ diye harcadık, bir getirisinin olduğunu düşünmeden” demişti.

Klasik Türk müziği ile Anadolu, Kafkas ve Balkan halk müziklerinin nadide örneklerini derleyerek, müzikseverlerle buluşturan Saltık, 1964 yılında Tunceli’de dünyaya geldi.

İlköğrenimini Tunceli’de, ortaöğrenimini ise İstanbul’da tamamlayan Saltık, İstanbul Devlet Konservatuvarında başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bırakarak Suadiye Lisesine devam etti.

Amcasının oğlu Rahmi Saltuk’un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik’i kuran Hasan Saltık, unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri “Kalan Müzik” etiketi altında yayınladı.

AÇIK GAZETE: Dostumuz Hasan Saltık’ı yitirmenin üzüntüsündeyiz. Türkiye’nin müzik kültürüne büyük katkısı olan Hasan Saltık’ın sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.