Hastaneye kaldırılan Nuriye Gülmen’den haber var

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Şenal Sarıhan, dün gece Numune Hastanesi’ne götürülen Nuriye Gülmen’i görmeye gitti.

Sarıhan, açlık grevinin 202’nci gününde olan Nuriye Gülmen’in gece odasından çıkarılarak yoğun bakım servisine konulduğunun duyulması üzerine sabah erken saatlerde hastaneye giderek eğitimciyi görme girişiminde bulundu.  Yoğun güvenlik önlemi alınan hastanede Gülmen’i görmesine izin verilmeyen Sarıhan, yoğun bakım doktoru ile görüştü.

Sarıhan görüşme sonunda  şu bilgileri paylaştı;

“Öncelikle avukat arkadaşlarla yoğun bakıma çıkarak, yoğun bakım doktoru ile görüştük. Gelişle ilgili bilgisi olmadığını, ayrıntılı bilgiyi Başhekim’den bilgi alabileceğimizi söyledi. Başhekim idari bir denetim toplantısındaymış, Başhekim yardımcısı ile görüştük. Bize   Nuriye’yi Cezaevi Hastanesi’nde izleyen  nörolog ve psikiyatrisin  Cuma’dan bu yana koku alma duygusunda yokluk, uyku hali, konuşma bozukluğu ve su alımında azalma olması nedeni ile kaygı duyarak hastaneye sevkedildiğini söyledi.

Nuriye’nin bilincinin açık olduğunu, sağlıkla ilgili müdahale kabul etmediğini, iradesi dışında hiç bir şey yapılmayacağını ifade etti. Bu konuda tutanak da tutulmuş.  Şu anda refakatçinin yoğun bakıma etik olarak alınmadığı ancak Savcılık değerlendirmesinin sonucunda durumun değişebileceğini belirttiler.”

“DAHA FAZLA GEÇ OLMADAN ADALET SAĞLANMALIDIR”

Sarıhan duruşmaya iki gün kala Gülmen’in hastaneye yatırılmış olmasının savunma hakkına yönelik yeni bir engelleme olduğuna dair kamuoyunun ciddi endişe taşıdığını belirterek “ Gülmen ve Özakça’nın avukatlarının bir önceki duruşmadan iki gün önce gözaltına alınıp tutuklanması ve şimdi de Nuriye’nin kendisinin yoğun bakıma kaldırılması yine savunma hakkının kullanılamayacağını gösteriyor. Ancak temel öncelik yaşama hakkıdır. Her geçen gün durumları kötüye giden eğitimcilerin bir an önce işlerine iade edilmeleri ve eylemlerini sonlandırmaları sağlanmalıdır. Nuriye ve Semih için daha fazla geç olmadan adalet sağlanmalıdır” dedi.

Sarıhan ayrıca Gülmen ve Özakça’yi ziyaret için Adalet Bakanlığı’ndan talepte bulunduklarını  ve bugün için ziyaret etmeyi umduklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.