Hatay İskenderun’daki yangın 22 saat sonra kontrol altında

Hatay’da son orman yangınından iki hafta sonra yine bir yangın çıktı. Yerleşim yerlerini de tehdit eden yangın 22 saat sonra kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 3 mahallede maddi hasar olduğunu söyledi. Mersin’deki 12 saatlik mücadelenin ardından söndürülen yangınla ilgili 2 şüphelinin de sorgusu sürüyor.

Sarıseki Mahallesi’nde başlayan ve rüzgarın etkisiyle yayılan orman yangını ekiplerin 22 saatlik mücadelesinin ardından kontrol altına alındı.

Bölgeye giden ve çalışmaları yakından takip eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangının dün 14.25’te başladığını ve 22 saattlik mücadelenin ardından kontrol altına alındığını belirtti.

Bölgede bazı evler tedbir amaçlı boşaltılmıştı.

Pakdemirli, ”3 mahallede maddi hasarımız var. Birincisi Akarca Mahallesi, 5 ev ve bir cami etkilendi. Sarıseki Mahallesi’nde 2 ev ve bir ağıl etkilendi. Azganlık Mahallesi’nde de 3 ev bir ağıl etkilendi. Hasar tespiti sonrasında da hasarlarımız İskenderun Belediyemiz ve valiliğimiz tarafından karşılanacak” bilgisini de verdi.

Yangındaki sabotaj şüphesine ilişkin de açıklama yapan Bakan Pakdemirli, ”Dün elinde benzin bidonu bulunan ve aracının arızalandığını söyleyen 2 kişi güvenlik kuvvetleri tarafından gözaltına alındı ama sorgusu yapıldıktan sonra da savcılık tarafından serbest bırakıldı’ açıklamasını yaptı.

Mersin’in Anamur ilçesindeki orman yangını ise yaklaşık 12 saatte kontrol altına alındı. Can kaybı ya da yaralanan olmadı. Soğutma çalışmaları devam ediyor.

Yangında evleri ve seraları hasar gören aileler otel ve yurtlara götürüldü. Mersin-Antalya kara yolu da bir süre trafiğe kapatıldı. Ekiplerin yangına müdahalesi 12. saatte sonuç verdi.

Alevler kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Ayrıca dün Hatay Yayladağı’nda çıkan ve söndürülen kırsal yangın şüphelisi 2 kişi tespit edildi ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından da gözaltına alındı sorgusu da devam ediyor. NTV

2463600cookie-checkHatay İskenderun’daki yangın 22 saat sonra kontrol altında

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.