Haydi Abbas vakit tamam…

Gazete, Abbas’ın bu imzasıyla, İsrail’in savaş suçu işlediği gerekçesiyle Lahey’deki mahkemeye başvuru yapılmasının yolunun açılabileceğini belirtiyor.

Haberde bu adımın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yapılan oylamada, İsrail’i üç yıl içinde işgal altındaki Filistin topraklarından çekilmeye çağıran karar tasarısının reddedilmesinden hemen sonra geldiği vurgulanıyor.

‘İki tarafı keskin kılıç’

Gazete, Abbas’ın bu konuda uzun bir süredir baskı altında olduğuna dikkat çekiyor ve İsrail yönetiminin misilleme tehdidinde bulunduğunu aktarıyor.

Aynı konuyla ilgili bir analizde ise, Mahmud Abbas’ın bu kararı “iki tarafı keskin kılıç”a benzetiliyor:

“Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne üyelikle, Mahmud Abbas, Filistin Yönetimi’nin sınırlı cephaneliğindeki en önemli silahlardan birini kullandı. Bu artık neredeyse kaybedecek hiçbir şeyi kalmayan bir liderin çaresizlik karşısında attığı bir adım. Roma Statüsü’nü imzalamak, Filistin topraklarını Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin denetimine açıyor. İsrail bu durumu engellemek için perde gerisinde büyük bir savaş vermişti. Bu adım, bir gün askeri operasyonlar ve işgal topraklarında Yahudi yerleşimleri inşa etme politikası nedeniyle bir İsrail askerini ya da siyasetçisini Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde sanık sandalyesine oturtabilir.”

“UCM üyeliği önemli bir silah ama aynı zamanda iki tarafı keskin bir kılıç. Bu tür suçların araştırılabileceği coğrafi alanı tanımlıyor. Filistin liderliği soruşturulmasını istediği bir dönemi tanımlayabilir. Ama böyle bir soruşturmanın hedefini dikte edemez. Örneğin Filistin yönetimi geçen yaz, İsrail’in Gazze’deki saldırılarının soruşturulmasını isterse – ki buna hakkı var- hem İsrail ordusu hem de Hamas’ın eylemleri incelenecek.”

“Başvurunun gecikmesinin nedenlerinden biri de bu. Hamas, Filistin siyaset sahnesinde Abbas’ın baş rakibi. Ama üyelik başvurusu için Hamas’ın onayını almak istedi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.