HDP ve DBP binalarında aramalar bitti

HDP ve DBP binalarına polisin düzenlediği gece baskınında, saatlerce süren aramaların ardından parti raporlarına, evrak ve kitaplarına el konuldu.

Diyarbakır ve tüm ilçelerinde HDP ve DBP’nin binalarına polisin düzenlediği gece baskınında, saatlerce süren aramaların ardından parti raporlarına, evrak ve kitaplarına el konuldu. Evleri basılan bazı partililer de gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır il ve ilçe binalarına dün gece saatlerinde eş zamanlı yapılan polis baskını, aramaların ardından son buldu. İl ve ilçe binalarına yüzlerce polis ve uzun namlulu silahlarla yapılan baskında, parti binalarının bulunduğu tüm yollar polisler tarafından kapatıldı.

Aramaların yapıldığı binalara yaklaştırılmazken, evlerine gitmek isteyen yurttaşlar bile Genel Bilgi Tarama (GBT) kontrolünden geçirildi. Saatler süren aramanın ardından parti binalarında, içinde Sur’daki çatışmalı sürecinin konu alındığı rapor da dahil birçok rapora el konulduğu öğrenildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesi HDP ve DBP ilçe binalarına yapılan baskında, ortak kullanılan binaya polis kapıyı kırarak içeri girdi. Ardından parti binalarında saatlerce arama gerçekleştirildi. Sabah saatlerine kadar süren aramada bina içerisinde bulunan evrak ve kitaplara el konuldu.

DBP ve HDP Ergani ilçe binalarına da aynı saatlerde baskın düzenlendi. Kimsenin olmadığı parti binasına baskın düzenleyen polisler kapıyı kırarak içeri girip ardından arama gerçekleştirdi. Aramanın bitimi ardından ise kapı kilidini değiştiren polislerin tutanak için birinin emniyete gelmesi konusunda partililere bilgi gönderdiği öğrenildi.

HDP ve DBP Silvan ilçe örgütlerine de yapılan baskında parti binaları aramadan geçirilirken, arama sonucunda parti binalarında bulunan kimi posterlere ve bilgisayarlara el konulduğu belirtildi.

HDP ve DBP binalarına yapılan baskınlarda aynı anda kimi parti üyelerinin evlerine de baskın olduğu ve gözaltıların yaşandığı öğrenildi. Gözaltına alınan partililerin isimleri henüz öğrenilemedi. (DİHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.