HDP Eş Başkanları Buldan ve Sancar’dan kapatma davasına tepki

HDP Eş Genel Başkanları kapatma davasına dair basın toplantısı düzenledi. Sancar, davanın MHP başta olmak üzere iktidar ve ortaklarının hedef gösterme kampanyasının parçası olduğunu söyledi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, partilerine yönelik kapatma davasına dair basın toplantısı düzenledi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) kapatma davasına dair Yargıtay Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameyi kabul etti. Konuya ilişkin HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, partilerinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledir.

Basın toplantısında konuşan Mithat Sancar, “Anayasa Mahkemesi kapatma davası ile ilgili yenilenen iddianameyi bugün kabul etti. Doğrusu, Anayasa Mahkemesi’nin tarihi bir fırsat yakalamışken bunu değerlendirmemiş olması Türkiye adına büyük bir talihsizliktir. AYM iddianameyi kökten reddetme şansına, fırsatına sahipti. Bunu yapması için de yeterince hukuki ve vicdani sebep mevcuttu. Çünkü kapatma davası aylar süren bir siyasi kampanyanın sonucunda açılmıştı. Biliyorsunuz, başta iktidarın küçük ortağı MHP olmak üzere, iktidar bir bütün olarak ve yandaşları aylarca HDP’yi hedef gösterdiler, HDP’yi çeşitli platformlarda düşmanlaştıran açıklamalar yaptılar ve tehditler savurdular” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ TEHDİT VE ŞANTAJ KAMPANYASI”

Sancar, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın hazırladığı ilk iddianamenin arka planında bu siyasi, tehdit ve şantaj kampanyası yer alıyor. Üstelik başta MHP olmak üzere iktidarın çeşitli birimleri sadece HDP’yi tehdit etmekle kalmadılar bizzat başsavcılığı da tehdit ettiler. Bu arka planda hazırlanan iddianamenin herhangi bir hukuki bir değeri olmayacağını en az hukuk bilgisi olan kişiler de değerlendirebilir. Bunun siyasi bir operasyon olduğunu herkes kendi gözleriyle canlı bir şekilde yaşadı” dedi.

DAVANIN SAVCISI İKTİDARSA AVUKATI DA HALKIN KENDİSİDİR

Sancar konuşmasında “Nasıl bu davanın savcısı iktidarsa, bu davanın avukatı da halkın kendisidir” diyerek devam etti. Fotoğraf: MA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.