HDP’li Sancar’dan muhalefete: Ürkek davranmayın değişim istiyorsanız cesur olun

Sancar, Newroz meydanlarının hem iktidara hem de muhalefet partilerine mesaj verdiğini belirterek, iktidara ve muhalefete ‘Cesur olun’ mesajı verdi: “Büyük barışın kilidini açacak şey, Kürt sorununda demokratik çözümdür.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithar Sancar, bugün partisinin Malatya İl Başkanlığı’nın 4. Olağan Kongresi’nde konuştu.

Kürt sorununda demokratik çözüm için toplumun ikna edilmesi gerektiğine dikkat çeken Sancar, “tutarlı herhangi bir program önüne koymadan, toplumu değişime ikna etmeden istediğiniz sonuçlara varamazsınız” dedi.

MIGIRDİÇ MARGOSYAN’I ANDI
Sancar, özetle şunları söyledi:

“Yaraları iyileştirmenin yolu hakikat ve adaletten geçer. İşte hakikat ve adaletin hafızalarından, çok önemli sözcülerinden birini dün maalesef yitirdik. Mıgırdiç Margosyan Ağabey’imizi sonsuzluğa uğurladık. 1915’te burada yaşanan kıyımın hafızasıydı, bu acının sözcüsüydü ama acıyı hiçbir zaman kine ve nefrete dönüştürmedi.

Tam tersine, yaraları iyileştirecek büyük barışın yollarını aradı. Bir yandan en ağır yaraları yazarken diğer yandan bizleri tebessüm ettirmeyi becerebildi. İşte bu büyük bilgeyi, bu koca çınarı huzurlarınızda saygıyla anıyorum.

“SAVAŞ POLİTİKALARINI ÇÖKERTİRSEK BU İKTİDARI DA GÖNDERİRİZ”
Bu iktidar, bir düşmanlık ve savaş politikası izlemektedir. Halklara, farklılıklara, inançlara karşı savaş yürütmektedir. Doğaya karşı bir savaş yürütmektedir. Emeğe karşı savaş yürütmektedir. Kadınlara karşı, gençlere karşı savaş yürütmektedir.

İşte bu iktidarı eğer göndermeye gerçekten kararlıysak önce bu savaş politikalarının tamamına karşı çıkmak zorundayız. Eğer savaş politikalarını çökertirsek bu iktidarı da göndeririz ama bu da yetmez.

Savaş zihniyetini; halklara, inançlara, kadınlara, toprağa, emeğe karşı savaşı besleyen kaynakları da değiştirmek zorundayız. Yani bu düzeni de değiştirmek zorundayız.

“GÜÇLÜ DEMOKRASİ, KALICI BARIŞ, EŞİT YURTTAŞLIK VE ADALET TEMELİNDE ÜÇÜNCÜ YOLUMUZU KURDUK”
Evet, iktidarı göndereceğiz ama yerine benzer zihniyeti farklı bir görüntüyle sürdürmek isteyecek bir iktidar da istemiyoruz. O nedenle biz, güçlü demokrasi, kalıcı barış, eşit yurttaşlık ve adalet temelinde üçüncü yolumuzu kurduk, büyütüyoruz.

Bu yol, Türkiye’ye barışı da getirecektir, demokrasiyi de getirecektir. Bu yol, bizlere adaleti de getirecektir. Ezilen, sömürülen, ötekileştirilen bütün toplum kesimlerinin haklarını, hukuklarını teslim edecek bir düzeni de yaratacaktır. O nedenle üçüncü yolda kararlıyız.

Newroz, işte üçüncü yolun ne kadar güçlü ilerlediğinin büyük bir kanıtı oldu.

“NEWROZ MESAJI SADECE İKTİDARA DEĞİLDİ”
Newroz meydanlarının mesajı sadece iktidara değildi. Bütün kesimlereydi. Diğer muhalefet partilerine de mesaj vardı.

Ürkek davranmayın. Değişim istiyorsanız cesur olun. Bu ülkede değişim, büyük barışla gelir. Büyük barışın kilidini açacak şey, Kürt sorununda demokratik çözümdür.

Kürt sorununda demokratik çözüm konusunda inandırıcı, tutarlı herhangi bir program önüne koymadan, toplumu değişime ikna etmeden istediğiniz sonuçlara varamazsınız. Yani kuru değişim mesajlarıyla, teknik programlarla, ürkek mesajlarla bu kadar ağır sorunları çözemezsiniz.

O nedenle eğer değişim istiyorsak, -biz istiyoruz, halklar istiyor- demokratik dönüşüm ve büyük barış istiyorsak şimdi HDP zamanıdır.

ERDOĞAN’IN GENÇLERE ‘SEYAHAT EDİN’ TAVSİYESİ
Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı, çıkıp da gençlere, ‘Seyahat edin, dünyayı gezin, görün’ diyor. Oysa burada gençlere yaşam hakkı tanımıyor. Gençlerin şimdi aradığı şey, kendi yaşama hakkı ve bir iş, eğitim, kaliteli, ücretsiz eğitim. Bunu arıyor gençler. Demokratik, özgür bir ülke arıyor gençler. Ama bu iktidar, gençleri de halkın yüzde 90’ını da açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmiştir.

“BU TALAN ÜLKEYİ AÇLIĞA SÜRÜKLÜYOR”
Bu iktidar doğaya da düşman. Doğayla da savaşıyor. Şimdiye kadar 505 maden açılmış, 800’den fazla maden için de ruhsat hazırlıkları yapılıyor. Doğayı talan ediyorlar, emeği talan ediyorlar, üreticinin emeğini talan ediyorlar, bu ülkenin verimli topraklarını talan ediyorlar. Bu talan, bu ülkeyi kıtlığa, yoksulluğa, açlığa sürüklüyor. İşte bu düzen değişmeli.”

2596380cookie-checkHDP’li Sancar’dan muhalefete: Ürkek davranmayın değişim istiyorsanız cesur olun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 + nineteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.