HDP’nin Demokrasi Yürüyüşü İstanbul’da sloganlarla karşılandı

HDP heyeti “Demokrasi Yürüyüşü”nün 2’nci gününde Esenyurt’ta halkla bir araya geldi. HDP’liler sloganlarla karşılanırken, burada konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Mutlaka kazanacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” 2’nci gününde Esenyurt Meydanı’nda halkla buluştu. Burada konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Mutlaka kazanacağız” dedi.

HDP Esenyurt İlçe Örgütü binasını ablukaya alan polis, bina çevresine TOMA ve gözaltı araçları yerleştirerek sokağı araç girişine kapattı. Esenyurt meydanı bariyerlerleçeviren polis meydana girişleri engelledi. HDP Esenyurt İlçe binasından vekiller dışarı çıkarak ara sokaklarda yürüyüş gerçekleştirdi.

Bugünkü yürüyüşe Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, milletvekilleri Saruhan Oluç, Serpil Kemalbay, Fatma Kurtulan, Dersim Dağ, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu, HDP il ve ilçe örgütü yöneticileri ve çok sayıda kitle örgütü temsilcisi eşlik etti.

Sokaklarda HDP’nin yürüyüşüne yurttaşlar, “HDP halktır halk burada”, “Her biji Azadi”, “Faşizme karşı omuz omuz” sloganlarıyla destek verdi. Esenyurt Kaymakamlığı önünde kitle ile bir araya gelen kitle meydana doğru yürüdü. Kitlenin önüne geçen kesen polis daha fazla yürümesine izin vermedi. Esenyurt Meydanı’nda yapılması polis tarafından engellenen açıklama Doğan Araslı Bulvarı’nda yapıldı.

“SALDIRILAR TÜM TOPLUMSAL MUHALEFETE”
HDP Sözcüsü Saruhan Oluç ve çok sayıda HDP’li açıklama yapıyor.
Fotoğraf: Eylem Nazlıer/Evrensel

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Biliyoruz ki hep beraber Türkiye’de bugün demokrasi işlemiyor. Demokratik kurallar, özgürlükler işlemiyor. Tam tersine sorunlu da olsa kâğıt üzerinde var olan Anayasa’yı bile çiğneyen adımlar vardı. Anayasa’ya aykırı bir şekilde kayyum atadılar. Ama bu saldırıların, bu hukuksuzlukların, bu Anayasa ve yasa çiğnemenin HDP’ye dönük olduğunu düşünmüyoruz. Bütün toplumsal ve siyasal muhalefete ister parlamento içinde olsun ister parlamento dışında olsun bütün toplumsal muhalefete yönelik saldırılar olarak değerlendiriyoruz bunları. Ve o nedenlerle 1 Haziran’da Eş Genel Başkanlarımız aracılığıyla 9 maddelik tutum belgesi açıkladık; o tutum belgemizde mücadele zeminimizi, demokrasi, adalet ve hukuk açısından mücadele zeminimizi tanımladık. Ve dedik ki bütün toplumsal ve siyasal muhalefete eğer oluşturmazsak bu saldırılar bugün HDP’ye olur yarın diğer toplumsal muhalefete olur, ki oluyor da. Hep birlikte bunu görüyoruz. İşte bu tutum belgesinin demokratik siyaset açısından, toplumsal ve siyasal muhalefet açısından çok temel bir asgari zemin oluşturduğunu düşünüyoruz. Mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

Oluç “Bugüne kadar iktidar partileri de muhalefet partileri de gördü ki, HDP baskı altına alınarak, hapse atılarak, susturulamaz. Asla ama asla HDP arkasındaki 6 milyon seçmen, aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyon kişi bu baskılara boyun eğmez, diz çökmez. Derdimiz konuşarak toplumsal müzakerenin, uzlaşmanın, barışın önünün açılmasıdır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL) Fotoğraf: Eylem Nazlıer / Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + thirteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.